Ariel automobily


ZenvoAriel je jedna z nejmenších značek ve Spojeném království. Malá automobilová manufaktura sídlí v jihoanglickém Crewkerne v hrabství Somerset a zaměstnává pouhých 7 lidí....

Firma začínala pod jménem Solocrest Limited až v roce 1991, svůj název však změnila v roce 2001. Ale už roku 1999 koupila práva na název Ariel, který patřil renomovanému britskému výrobci aut a motorek.

I když jde v rámci automobilového odvětví o malou firmu, tak historie značky Ariel nemůže zůstat bez povšimnutí. Samotné slovo Ariel je hebrejského původu a znamená něco jako Boží lev, Boží ohniště či Obětní pec. Nicméně otcové zakladatelé jméno Ariel převzali ze hry Bouře dramatika Williama Shakespeara, v níž je takto pojmenován duch vzduchu.

První úspěch společnosti se datuje do roku 1870 a byl nazýván Ariel Ordinary. Jednalo se o dvourychlostní kolo s 48palcovým předním kolem s patentovanými napínacími náboji paprsků a lehkým celoocelovým rámem. Poté, na počátku 20. století, Ariel, jedna z průkopnických britských automobilových firem, představila dva typické roadstery. První byl 1100kilový dvoumístný vůz s názvem Ariel Grand Prix Racer, který byl poháněn čtyřválcovým motorem o objemu 2 325 ccm. Druhý se jmenoval Hillclimber a byl to čtyřmístný klasický roadster s jednoduchým motorem o objemu 3 000 ccm, který vyvinul 60 koní a měl hliníkovou karoserii.

Hned poté Ariel opustil plány vývoje auta a pustil se do motocyklové domény. Během první poloviny 20. století si Ariel vybudoval reputaci mezi britskými výrobci motocyklů.

Mezi několika úspěšnými modely této značky si pamatujeme: Model E Super Sports, Red Hunter, Square 4 a Arrow.

Společnost Ariel Ltd., která se vrací do současnosti, se proslavila v roce 2000, kdy představila první exoskeletální silniční auto na světě a dostala jméno Atom. Vůz měl viditelný rám s trubkovým podvozkem a dostal motor Rover K-série. Protože neměl karoserii ani střechu, byl vůz extrémně lehký (cca 1 000 liber) a zvládal bleskovou akceleraci.

Ariel Atom 2 byl vylepšenou verzí prvního Atomu, ale měl 2,0litrový motor Honda VTEC a šestistupňovou manuální převodovku Honda. Úspěch Ariel Atom prudce vzrostl poté, co byl Atom 2 přezkoumán populární britskou automobilovou show Top Gear.

Ariel Atom 2 získal chválu za svou úžasnou akceleraci, kvalitní ruční zpracování, citlivé a předvídatelné ovládání. Atom dosáhl světového rekordu v nejrychlejším čase z nuly na 100 mph a zpět na nulu pro silniční legální auto.

Zobrazit celý text

Modelové řady aut Ariel

Ariel Nomad

Ariel Nomad

SUV / Kompaktní
1 generace
Ariel Atom

Ariel Atom

Convertible / Exotic
4 generace

Novinky a zajímavosti o autech Ariel

Ariel je aerodynamický zázrak z Velké Británie

Ariel je aerodynamický zázrak z Velké Británie

článek z 19. 04. 2023

Automobilová značka Ariel pochází z Velké Británie a má velmi zajímavou historii. Zrodila se již v roce 1870 a původně se specializovala na výrobu jízdních kol. V průběhu let...