Aurus automobily


ZenvoV bývalém Sovětském svazu hlavouni jezdili limuzínami státní automobilky ZIL. Ty byly postaveny výhradně pro čelné představitele ruské komunistické strany. Později po pádu Sovětského svazu byly staré limuzíny ZIL využívány jenom při speciálních příležitostech, jichž se účastnil ruský prezident. Brzy však bylo všem jasné, že tento stav není udržitelný a že se státní aparát bude muset porozhlédnout po nových autech. Vznikl projekt Cortage....

Jméno automobilky Aurus je složenina chemického označení zlata Au a Ruska. Vývoj nové limuzíny odstartovala veřejná designová soutěž „Auto pro prezidenta“, kterou pořádaly ruský výrobce sportovních vozů Marussia Motors a NAMI, což je státní výzkumné středisko Ruské federace. Výsledkem bylo zajímavé auto – mix mezi starým ZILem a Chryslerem 300C.

Aurus Saga pokračovala v intenzivním výzkumu provedeném v NAMI s cílem vyvinout novou platformu, která umožní konstrukci sedanu, limuzíny, SUV a minivanu. Tyto vozy měly používat Státní duma (Ruský parlament) a ruská bezpečnostní a ochranná služba. Společnost ZIL nebyla schopna auto postavit, protože téměř na deset let přestala vyrábět osobní vozidla a od té doby stavěla pouze nákladní automobily. Aby bylo možné začít od nuly, bylo zapotřebí nové společnosti.

S pomocí Porsche byla vyvinuta finální platforma a design vozu byl zdokonalován Jurijem Černěnkem, vedoucím designového oddělení společnosti Aurus. Uvedl, že vzhled vozidla byl dokončen po rozsáhlých výzkumech s potenciálními zákazníky, zatímco inspiračním vozidlem byl ZIS-110 z roku 1945 používaný pro nejvyšší vůdce ruské komunistické strany, který byl zase inspirován Packardem. K vývoji nové řady NAMI zaměstnalo Vadima Pereverzeva, který předtím pracoval 15 let ve FIAT, jako hlavního konstruktéra projektu Aurus.

Pro výrobu požádala NAMI továrnu Sollers specializovanou na výrobu vozidel, aby zřídila montážní linky pro první vozy Aurus. Projekt, který odstartoval v roce 2013, už byl blíže finální fázi a výzkumná společnost se při zmrazení projektu SUV více zaměřila na limuzínu a minivan. Automobilka také uvedla, že začala vyvíjet crossover založený na stejné platformě EMP používané pro Senat a Arsenal (MPV).

Práce na prvních vozidlech pokračovaly a v roce 2017 ruský prezident otestoval limuzínu. Brzy poté ruská Federální bezpečnostní služba objednala 16 vozidel. Protože nebyla připravena sériová montáž, NAMI je začala vyrábět ručně a do konce roku dodala 14 kusů. V květnu 2018 přijel ruský prezident Vladimir Putin na inauguraci v limuzíně Senat.

Dne 23. května 2018 se v Moskvě představila značka Aurus a připomněla datum narození ruské automobilky. Ve stejném roce se prvním investorem značky Aurus stala společnost Tawazun ze Spojených arabských emirátů, která do projektu investovala 110 milionů eur. V té době již byla výrobní lokalita založena v Alabuga a na začátku roku 2019 byly oznámeny zainteresované strany automobilky Aurus LLC: NAMI – 63 %, Sollers – 0,5 % a Tawzun se zbytkem 35,5 %.

V březnu 2019 na mezinárodním autosalonu v Ženevě Aurus představil sedan Senat S600 a limuzínu L700. Nová luxusní značka kolem sebe přilákala velký dav. Jejich velikost a luxusní vlastnosti, vyvinuté převážně NAMI, se odlišovaly od ostatních vozů z přehlídky. Brzy se však Toyota, Michelin a Lamborghini proti značce přihlásily, protože byla příliš blízko typovému štítku Auris, značce pneumatik Taurus (vlastněná Michelinem) a Urus (SUV Lamborghini). Později Lamborghini svůj nárok stáhlo.

Kromě vozů Aurus pracovala ruská společnost na dalších luxusně orientovaných vozidlech, jako jsou vrtulníky vyrobené na zakázku a dokonce i elektrický motocykl.

Zobrazit celý text

Modelové řady aut Aurus

Aurus Senat

Aurus Senat

Luxury
2 generace

Novinky a zajímavosti o autech Aurus

V prezidentské značce Aurus se už můžou vozit i civilisté

V prezidentské značce Aurus se už můžou vozit i civilisté

článek z 20. 04. 2023

Aurus je značkou původně určenou pouze pro ruského prezidenta. Na vozidle právě pro něj se začalo pracovat již v roce 2013. Tehdy měl vůz nahradit stávající prezidentské vozi...