Bmw automobily


ZenvoVtipálci a někteří nevědomí si myslí, že zkratka BMW znamená Best Motors in the World. Což by vlastně mohlo korespondovat s faktem, že vozy značky BMW jsou považovány za jeden z mála technických výrobků, které se blíží k dokonalosti. Nicméně písmena BMW mají prozaičtější původ – Bayerische Motoren Werke nebo Bavarian Motor Works....

Tajemství jejich úspěchu neleží v anatomicky přesných předpovědích budoucího technologického vývoje nebo v nemravné firemní špionáži, ale spíše v oddanosti kvalitě a snaze o dokonalost. Při vývoji svých automobilů se ostatní společnosti zaměřily na auto jako celek. Nikoliv však v Bavorsku. Tam začali od primárního zdroje energie – motoru – který se zdokonaloval a zdokonaloval po generace téměř celé století. Výsledek? Obscénně efektivní a výkonné motory, které automobilku BMW, založenou v říjnu 1913 Karlem Friedrichem Rappem, vystřelily k nebi vonícím spáleným benzínem.

Rappova společnost, 'Rapp-Motorenwerke' - která se později stala BMW - se soustředila hlavně na letecké motory kvůli velké poptávce v té době, poháněné blížící se první světovou válkou. Navzdory potřebě leteckých motorů se Rappovi nepodařilo prodat své pohonných jednotek kvůli závadě spolehlivosti způsobené nežádoucími vibracemi motoru. Velký úspěch však zaznamenal jeho soused Gustav Otto, který byl rovněž majitelem továrny na letecké motory.

Boje o udržení 'Rapp-Motorwerke' nad vodou selhaly a v roce 1916 Karl Rapp rezignoval pod tíhou finančních potíží, které továrně několik let tlačily na plíce. Stejně jako v případě jiných značek automobilů, jako je Bentley nebo Aston Martin, přišli očekávaní a vysoce předvídatelní „hollywoodští“ záchranáři a hrozby odrazili. Rakouský triumvirát tvořený novými vlastníky společnosti Franzem-Josefem Poppem a finančníkem Camillo Castiglionim znovu spustil Motoren Werke tím, že přesvědčil Gustava Otta ke fúzi, která by se ukázala jako oboustranně výhodná. Tak vznikla „Bayerische Flugzeug-Werke“ neboli BFW.

Krátce poté, co se zrodila nová entita, se její jméno změnilo v šumění toho, co se později stalo pokřikem pro kvalitní automobily: BMW. Než přišla dvacátá léta s Charlestonem a jeho zvláštním smyslem pro módu, BMW již vyvinulo řadu vysoce ceněných leteckých motorů, které sklidily spoustu uznání – zvláště poté, co v roce 1918 vylepšený motor Type IIIA úspěšně poháněl dvouplošník k impozantní výška 16 404 stop za pouhých 29 minut.

Začátek 20. let také s radostí plácl BMW svým dodnes nezměněným logem, napodobujícím pohyb bílé vrtule na nebesky modrém pozadí. Zatímco si BMW užívalo výšin ceněné a vyhledávané značky, bylo po skončení světové války brutálně staženo zpět do pozemské existence. Versailleská smlouva zakázala BMW pokračovat ve své činnosti a společnost přešla na výrobu vzduchových brzd pro železniční vozy.

Společnost byla nucena podmínkami nastolenými Versailles hledat jiné alternativy a brzy se začala soustředit na vývoj motocyklových motorů. Během dvou let (od roku 1920 do roku 1922) BMW postavilo dva modely motocyklů, Victoria a Flink. Jejich úspěch byl následně poznamenán vybudováním první továrny BMW, která značku dále nakopla do nových výšin.

Přestože se motocykly BMW potýkaly s odbytovými problémy kvůli vadnému odpružení, společnost si stále udržela stálou vedoucí pozici v leteckém inženýrství. V roce 1927 byla společnost hrdým držitelem o něco více než jedné třetiny tehdejších leteckých rekordů, s úžasnými 29 z celkových 87. Dvoukolová vozidla se v roce 1928 rychle změnila na čtyřkolová, kdy Austinská licence- postavený Dixi 3/15 rozvinul dveře továrny.

Jen o rok později se BMW znovu dostalo do novinových titulků, tentokrát stanovením nového rychlostního rekordu motocyklu prostřednictvím svého motocyklu Ernst Henne o objemu 750 ccm, který dosáhl rychlosti 134,65 mph (216,75 km/h).

BMW se posunulo od překonávání světových rekordů k technickým inovacím a v roce 1932 se znovu trefilo do očí, když uvedlo na trh svůj nový model vozu, 3/20 PS. Čtyřválcový motor o objemu 782 ccm byl prvním nezávisle vyrobeným automobilem BMW. Krátce po vlnách uznání, které nový stroj vyvolal, společnost oznamuje svůj další model, limuzínu 303, která by přinesla trvalý rys do všech budoucích konfigurací motorů BMW: 6válcový.

Pouhé roky po uvedení modelu 303 v roce 1933 pokračovalo BMW ve své sérii překonávání světových rekordů a zároveň se začátkem nové kapitoly v jeho existenci s válcovým pohonem: vývojem prvního roadsteru společnosti, modelu 328 (1936 ), a řada motoristických sportů vítězí v následujících dvou letech.

Jak čas plynul, BMW bylo stále větší a větší a krátce před vypuknutím druhé světové války převzalo několik dalších továren v okolí Berlína. Následovaly další výhry v motoristickém sportu, přičemž baron Fritz Huschke von Kanstein vyhrál závod Mille Miglia ve 40. letech 20. století.

Netřeba zmiňovat, že válečné nezbytnosti vrhly společnost znovu do politiky výroby vojenského materiálu. Navzdory zdlouhavému světovému konfliktu vyvinulo BMW některé ze svých největších strojů, jako je vojenský motocykl R57 Wehrmacht a také proudový motor 109-300, který byl jedním z prvních proudových motorů na světě, které se dostaly do sériové výroby.

Poté, co se BMW vzpamatovalo z bombardování v roce 1944, které těžce poškodilo jejich závod v Mnichově, dostalo BMW povolení k opravě motorizovaného vybavení spojenecké armády v jejich závodě v Allachu. Díky všestrannosti BMW a potřebě mechanizovaných nástrojů a náhradních dílů se zrodilo první jízdní kolo BMW. Brzy po zrodu dvoukolového vozidla s nožním pohonem dostalo BMW tvrdou ránu od americké armády, která nařídila demontáž elektráren v Mnichově a Allachu.

Po 5leté nepřítomnosti v německém průmyslu se BMW vrátilo ve velkém stylu. BMW, které překonalo oceán až do New Yorku, debutovalo se svým prvním motocyklem po téměř 2 desetiletích – po svém posledním na začátku 40. let. Další úspěch čekal v řadě na BMW, protože jejich model motocyklu R68 vyvinutý v 50. letech se rychle stal standardem mezi mezinárodními výrobci motocyklů. Mezitím předchozí model, R67/2, dosáhl v roce 1953 hranice 100 000 kusů.

BMW získává v nadcházejících letech další uznání, protože se etabluje jako inženýrská síla, se kterou je třeba počítat. Isetta z roku 1955, poháněná motocyklovým motorem o výkonu 12/13 k, se mezi zákazníky stává oblíbenou. Výsledek? Prodalo se přes 160 000 kusů, čímž se Isetta stala symbolem poválečné dekády.

Kromě toho, že BMW přicházelo s novějšími modely a ohýbalo technologická vylepšení svých vozů, mělo také výsadní postavení mezi vítězi závodů po celém světě. Po vývoji modelů 507 a 600 rozpoutalo BMW výkřik dětské radosti a prostřednictvím Ernsta Hillera získalo působivé vítězství v GP Rakouska v roce 1958.

S pomocí Herberta Quandta je BMW, stále ještě akciová společnost, přivedeno o krok blíže k nezávislosti. Exteriérové ​​nabídky prodeje nebo fúze byly odmítnuty navzdory obrovským ziskům, ke kterým by taková transakce vedla. Model 700 vstoupil na výrobní linky společně s R69, špičkovým modelem motocyklové řady BMW.

60. léta přinesla řadu úspěchů s řadami 1500 a 1600 a také s řadou nových sedanů, 2500, 2800, American Bavaria a modely 2.5 CS a 2800 CS kupé. BMW znovu prokázalo, že neopustilo své místo krále v závodech, když rakouský závodní jezdec Dieter Quester zaznamenal několik vítězství v seriálu Formule 2 (a také trojnásobný titul mistra Evropy cestovních vozů v 1968, 1969 a 1977).

BMW však nezůstalo jen u toho. Poté, co společnost udělila světu velké množství mechanické magie, obnovila svou zábavu prostřednictvím vývoje a v roce 1973 představila model Turbo 2002. Po úspěchu svého dřívějšího leteckého motoru je Turbo 2002 jedním z vůbec prvních turbodmychadel na trh. masová produkce.

Brzy vyšly výrobní linky, které se staly celosvětově úspěšnými, jako jsou řady 6 a 7 a nedávno zrekonstruovaný model BMW M1. Koncem 70. let BMW proniklo hluboko i do dalších oblastí souvisejících s vylepšováním automobilů a elektronika se ukázala být dokonalou půdou pro růst nové generace počítačově řízených automobilových zařízení BMW. Ekonomický výzkum paliv se pak stal hlavní prioritou. Společnost se nejen rychle přizpůsobila rychle se měnícím tendencím té doby, ale stala se také stabilním a spolehlivým dodavatelem obrněných vozů pro různé soukromé i veřejné klienty.

Závodění nikdy neztratilo své fanoušky, proto BMW nikdy neztratilo nadšení pro závodění. 80. léta znamenala (konečně) zapojení BMW do závodů Formule 1. Bylo to v roce 1983, kdy BMW získalo svůj první titul v seriálu, kdy se brazilský jezdec Nelson Piquet stal králem mistrovství světa Formule 1 World Racing Championship. Zároveň řada 5 vstoupila do nové fáze vylepšení a byla obdarována motorem 518i a výkonným M535i. „M“ nastavilo nový standard v oblasti síly a výdrže. Modely M5 a M3 uvedené na trh v letech 1985 a 1986 se následně staly vrcholem technické přesnosti, skutečné síly a krásy mezi nadšenci sportovních vozů.

Výzkum začal být silně posilován a díky zaměstnávání více než 6 000 lidí dosáhl nových neprobádaných oblastí. Jakmile přišla Z1, zisky držely trend hromadění. Péče o zákazníka a náskok před konkurencí byl dostatečným důkazem toho, že se BMW proměnilo ve skutečnou vyspělou značku. Expanze byla nevyhnutelná a podobně jako velký třesk se BMW šíří po celém světě a slavnostně otevřelo nový závod na automobily v USA, konkrétně ve Spartanburgu v Jižní Karolíně. Modely, které se tehdy vyráběly, pomalu dostávaly cestovní verze, což BMW pomohlo pokrýt ještě větší výsek trhu.

BMW později odhalilo Z8, nástupce 507, který se později dostal do kin. Svět nestačil, stejně jako úspěchy BMW v jejich vlastní vizi. Od roku 1999 neustále dodávají výkonná vozidla nebo „motorizované oblečení“ pro své bohaté zákazníky. Závodění zůstalo pro německou značku příjemným a výnosným koníčkem, který zvítězil ve třech po sobě jdoucích sezónách FIA WTCC v letech 2005 až 2007. Teprve nedávno inženýři a designéři BMW vzdali hold M1 prostřednictvím moderní repliky ostrého 70. let. originál. Je smutné, že M1 nebude oživena sériovou výrobou.

Zobrazit celý text

Modelové řady aut Bmw

Bmw 2 Series Active Tourer

Bmw 2 Series Active Tourer

Hatchback / Kompaktní
3 generace
Bmw 2 Series Coupe

Bmw 2 Series Coupe

Kupé / Kupé
3 generace
Bmw 4 Series Gran Coupe

Bmw 4 Series Gran Coupe

Kupé / Nižší prémiové
3 generace
Bmw I4

Bmw I4

SUV / Nižší prémiové
1 generace
Bmw Ix

Bmw Ix

SUV / Střední SUV
1 generace
Bmw M4 Convertible

Bmw M4 Convertible

Convertible / Kupé Cabrio
2 generace
Bmw M5

Bmw M5

Kupé / Střední
11 generací
Bmw X3

Bmw X3

SUV / Premium SUV
6 generací
Bmw X3 M

Bmw X3 M

SUV / Střední SUV
2 generace
Bmw X4

Bmw X4

SUV / Střední SUV
3 generace
Bmw X4 M

Bmw X4 M

SUV / Střední SUV
2 generace
Bmw 4 Series Convertible

Bmw 4 Series Convertible

Convertible / Kupé Cabrio
3 generace
Bmw 4 Series Coupe

Bmw 4 Series Coupe

Kupé / Kupé
3 generace
Bmw 5 Series Sedan

Bmw 5 Series Sedan

Hatchback / Luxury
11 generací
Bmw 5 Series Touring

Bmw 5 Series Touring

Kombi / Velké
8 generací
Bmw 6 Series Gran Turismo

Bmw 6 Series Gran Turismo

Hatchback / Luxury
2 generace
Bmw Ix3

Bmw Ix3

SUV / Crossover
1 generace
Bmw M3 Sedan

Bmw M3 Sedan

Kupé / Nižší prémiové
5 generací
Bmw M4

Bmw M4

Kupé / Kupé
2 generace
Bmw 1 Series

Bmw 1 Series

Hatchback / Kompaktní
6 generací
Bmw 2 Series Gran Coupe

Bmw 2 Series Gran Coupe

Kupé / Entry Premium
1 generace
Bmw 3 Series Touring

Bmw 3 Series Touring

Kombi / Kompaktní
8 generací
Bmw 7 Series

Bmw 7 Series

Hatchback / Vyšší prémiové
11 generací
Bmw 8 Series Gran Coupe

Bmw 8 Series Gran Coupe

Kupé / Vyšší prémiové
1 generace
Bmw M2

Bmw M2

Kupé / Kupé
3 generace
Bmw M8 Convertible

Bmw M8 Convertible

Convertible / Roadster & Convertible
1 generace
Bmw M8 Coupe

Bmw M8 Coupe

Kupé / Premium Kupé
1 generace
Bmw X1

Bmw X1

SUV / Crossover
3 generace
Bmw X5 M

Bmw X5 M

SUV / Premium SUV
3 generace
Bmw X6

Bmw X6

SUV / Premium SUV
4 generace
Bmw X6 M

Bmw X6 M

SUV / Střední SUV
3 generace
Bmw 2 Series Gran Tourer

Bmw 2 Series Gran Tourer

Hatchback / Kompaktní
2 generace
Bmw 3 Series Sedan

Bmw 3 Series Sedan

Kupé / Střední prémiové
9 generací
Bmw 8-series Convertible

Bmw 8-series Convertible

Convertible / Roadster & Convertible
1 generace
Bmw 8 Series Coupe

Bmw 8 Series Coupe

Kupé / Kupé
1 generace
Bmw I8

Bmw I8

Kupé / Kupé
2 generace
Bmw I8 Roadster

Bmw I8 Roadster

Convertible / Roadster & Convertible
1 generace
Bmw X2

Bmw X2

SUV / Crossover
1 generace
Bmw X5

Bmw X5

SUV / Velké SUV
6 generací
Bmw X7

Bmw X7

SUV / Velké SUV
1 generace
Bmw Z4 Roadster

Bmw Z4 Roadster

Convertible / Roadster & Convertible
6 generací
Bmw 1 Series 3 Doors

Bmw 1 Series 3 Doors

Hatchback / Kompaktní
4 generace
Bmw 1 Series Sedan

Bmw 1 Series Sedan

Kupé / Kompaktní
1 generace
Bmw 2 Series Convertible

Bmw 2 Series Convertible

Convertible / Roadster & Convertible
2 generace
Bmw I3

Bmw I3

Hatchback / Kompaktní
3 generace
Bmw M4 Cs

Bmw M4 Cs

Kupé / Kupé
1 generace
Bmw 3 Series Gran Turismo

Bmw 3 Series Gran Turismo

Kupé / Střední prémiové
2 generace
Bmw 6 Series Convertible

Bmw 6 Series Convertible

Convertible / Luxury
4 generace
Bmw 6 Series Coupe

Bmw 6 Series Coupe

Kupé / Premium Kupé
6 generací
Bmw 6 Series Gran Coupe

Bmw 6 Series Gran Coupe

Kupé / Luxury
2 generace
Bmw M4 Gts

Bmw M4 Gts

Kupé / Kupé
1 generace
Bmw M6 Cabrio

Bmw M6 Cabrio

Convertible / Kupé Cabrio
3 generace
Bmw M6 Coupe

Bmw M6 Coupe

Kupé / Kupé
4 generace
Bmw 5 Series Gran Turismo

Bmw 5 Series Gran Turismo

Hatchback / Střední prémiové
2 generace
Bmw M6 Gran Coupe

Bmw M6 Gran Coupe

Kupé / Premium Kupé
1 generace
Bmw 1 Series Cabriolet

Bmw 1 Series Cabriolet

Convertible / Roadster & Convertible
2 generace
Bmw 1 Series Coupe

Bmw 1 Series Coupe

Kupé / Entry Premium
2 generace
Bmw 1 Series M Coupe

Bmw 1 Series M Coupe

Kupé / Premium Kupé
1 generace
Bmw 3 Series Cabriolet

Bmw 3 Series Cabriolet

Convertible / Kupé Cabrio
6 generací
Bmw 3 Series Coupe

Bmw 3 Series Coupe

Kupé / Premium Kupé
7 generací
Bmw M3 Coupe

Bmw M3 Coupe

Kupé / Kupé
7 generací
Bmw M3 Cabriolet

Bmw M3 Cabriolet

Convertible / Kupé Cabrio
3 generace
Bmw M5 Touring

Bmw M5 Touring

Kombi / Střední prémiové
2 generace
Bmw Z4 Coupe

Bmw Z4 Coupe

Kupé / Premium Kupé
2 generace
Bmw 3 Series Compact

Bmw 3 Series Compact

Hatchback / Entry Premium
2 generace
Bmw Z8

Bmw Z8

Convertible / Roadster & Convertible
1 generace
Bmw Z3 Coupe

Bmw Z3 Coupe

Kupé / Premium Kupé
2 generace
Bmw Z3 Roadster

Bmw Z3 Roadster

Convertible / Roadster & Convertible
2 generace
Bmw 8 Series

Bmw 8 Series

Kupé / Premium Kupé
1 generace
Bmw Z1

Bmw Z1

Convertible / Roadster & Convertible
1 generace
Bmw M1

Bmw M1

Kupé / Exotic
1 generace
Bmw 2002

Bmw 2002

Kupé / Premium Kupé
2 generace
Bmw 3.0 Csi

Bmw 3.0 Csi

Kupé / Premium Kupé
1 generace
Bmw 3.0 Csl

Bmw 3.0 Csl

Kupé / Premium Kupé
1 generace
Bmw 2800 Cs

Bmw 2800 Cs

Kupé / Premium Kupé
1 generace
Bmw 1500/1600

Bmw 1500/1600

Kupé / Premium Kupé
2 generace
Bmw 2000 Cs

Bmw 2000 Cs

Kupé / Premium Kupé
1 generace
Bmw 3200

Bmw 3200

Kupé / Premium Kupé
1 generace
Bmw 503

Bmw 503

Kupé / Premium Kupé
2 generace
Bmw 507

Bmw 507

Convertible / Roadster & Convertible
2 generace
Bmw Isetta

Bmw Isetta

Hatchback / Mini
1 generace
Bmw 502 Coupe

Bmw 502 Coupe

Kupé / Premium Kupé
1 generace
Bmw 501/502

Bmw 501/502

Kombi / Střední prémiové
1 generace
Bmw 335

Bmw 335

Convertible / Nižší prémiové
1 generace
Bmw 327

Bmw 327

Kupé / Premium Kupé
1 generace
Bmw 326

Bmw 326

Kupé / Roadster & Convertible
1 generace
Bmw 328

Bmw 328

Convertible / Roadster & Convertible
1 generace
Bmw 303

Bmw 303

Kupé / Kompaktní
1 generace
Bmw 3/20 Ps

Bmw 3/20 Ps

Convertible / Roadster & Convertible
1 generace
Bmw 3/15 Ps

Bmw 3/15 Ps

Kupé / Kupé
1 generace

Novinky a zajímavosti o autech Bmw

Nové BMW GS: dárek k výročí pro všechny milovníky motorek z Bavorska

Nové BMW GS: dárek k výročí pro všechny milovníky motorek z Bavorska

článek z 13. 10. 2023

Značka BMW si užívá zasloužené pozornosti především jako výrobce prémiových automobilů, vyrábí ale i jednostopá vozidla – již celých 100 let. Součástí oslav tohoto krásného v...

Renault, BMW i Opel hrdě poodhalují tajemství svých nových vozů

Renault, BMW i Opel hrdě poodhalují tajemství svých nových vozů

článek z 21. 06. 2023

Doba jde neustále kupředu. Kdo chce něco dokázat, musí neustále přicházet s novými nápady. A tak se novinky objevují také v automobilovém světě. Nadšenci čtyřkolých vozidel m...

BMW: modrobílý znak znamená rychlost a dravost

BMW: modrobílý znak znamená rychlost a dravost

článek z 15. 05. 2023

Německá auta s modrobílým znakem brázdí silnice už téměř 90 let. Jejich oblíbenost dokazují čísla – v minulém roce se prodalo rekordních 2,5 milionu aut této značky. Modro-bí...

Tesla vloni zaregistrovala 1 619 nových vozidel, a stala se nejregistrovanější značkou elektromobilů

Tesla vloni zaregistrovala 1 619 nových vozidel, a stala se nejregistrovanější značkou elektromobilů

článek z 02. 01. 2024

Tesla v České republice v roce 2023 registrovala 1 619 nových osobních bateriových elektromobilů, po třech letech tak vystřídala Škodu a stala se nejregistrovanější značkou v...

Cena ojetých elektromobilů šla výrazně dolů. Auta ale zestárla

Cena ojetých elektromobilů šla výrazně dolů. Auta ale zestárla

článek z 07. 12. 2023

Na trhu s ojetými automobily se stala jedna velmi zajímavá věc. Vedle toho že zase ubylo aut s benzinovým motorem a že dieselů autobazary nabízejí stále dostatek, tak o dost ...

Hledáte levné auto? Opel Crossland je k mání za 400 000 Kč

Hledáte levné auto? Opel Crossland je k mání za 400 000 Kč

článek z 04. 12. 2023

Opel Crossland přijel na letošní Vánoce s nevídanou cenou. Příznačně pojmenovaný Crossland HIT se bude prodávat za bezkonkurenční cenu 399 999 korun. Opel Crossland u nás pat...

Auto roku 2024. Jaké vozy jsou nominované a kdy se dozvíme vítěze?

Auto roku 2024. Jaké vozy jsou nominované a kdy se dozvíme vítěze?

článek z 23. 11. 2023

Letošní seznam nominovaných automobilů zarazí dvěma skutečnostmi. Výrazně ubylo aut se spalovacím motorem a chybět zase bude Škodovka. Prestižní tuzemská anketa Auto roku, kt...

Turbomotory ve Formuli 1 jsou bohužel minulostí. Který motor byl nejvýkonnější?

Turbomotory ve Formuli 1 jsou bohužel minulostí. Který motor byl nejvýkonnější?

článek z 14. 11. 2023

Turbomotory v F1 poprvé použil Renault, kterého okamžitě následovali další výrobci – Alfa Romeo, BMW, Ford-Cosworth, Ferrari, Honda a Porsche. No a v průběhu doby rostl výkon...

James Bond přijede se svými auty do Prahy. Výstava nabídne známé motoristické lahůdky

James Bond přijede se svými auty do Prahy. Výstava nabídne známé motoristické lahůdky

článek z 20. 10. 2023

Začátek výstavy je symbolicky naplánován na 7. prosince. Na pražském Výstavišti návštěvníci uvidí mimo jiné Lotus Esprit Turbo, Aston Martin V8 Vantage nebo BMW Z8. Vedle toh...

1360 koní v elektrice. Na scénu se chystá našlapaná M3

1360 koní v elektrice. Na scénu se chystá našlapaná M3

článek z 26. 09. 2023

BMW představuje revoluční plány pro své rychlé sedany, včetně ikonického modelu M3. Nová generace vozidel v rámci Neue Klasse slibuje nejen ohromující výkon a elektrický poho...