Donkervoort automobily


ZenvoTo se tak jednou potkaly závodní vášeň s obchodním odhodláním a výsledkem toho byl Donkervoort – dítě nizozemského závodníka Joopa Donkervoorta. Jeho auto bylo hodně inspirováno Lotusem 7, ale v dobrém. Nedávno společnost Donkervoort oslavila 30 let na trhu. Na začátku stála touha postavit vlastní sportovní vůz, který by se stal znakem svobody, jízdní houževnatosti a čistého prožitku z jízdy....

Celý příběh Donkervoort začal v Joopově malém rodinném domku v Tienhovenu. Znaky, kterými se odlišuje od ostatních vozů, je překvapivý retromoderní vzhled a síla, kterou je auto schopno vyprodukovat. I když Donkervoort hodně vychází z legendárního Lotusu 7, který odstartoval novou éru sportovních vozů, ani zdaleka není nějakým plagiátem, jak se často říká.

Donkervoorty, které zachovaly celkový vzhled Lotus-7 až do dnešního dne, jsou ztělesněním špičkového inženýrství a jemných stylových prvků. Lehká robustní konstrukce, nízké těžiště a uprostřed umístěné motory dodaly těmto holandským vozům osobitost. Přestože se firma od svých počátků rozrůstala, v současnosti zaměstnává pouze 30 lidí.

Dvouciferné číslo se může zdát pro výrobce automobilů strašně nízké, ale ne pro Donkervoort. Všechny modely jsou ručně vyráběny zručnými řemeslníky, jeden po druhém, než se vystaví na veřejné silnici. Až donedávna byly všechny modely Donkervoort vybaveny motory Ford. Partnerství bylo ukončeno v roce 1996, kdy byl zahájen společný podnik s Audi.

První modely byly vybaveny 2litrovými motory Ford OHC, které byly později vynechány ve prospěch přeplňovaných Garret. Motory Zetec a Cosworth byly posledními motory dodanými Fordem, které našly místo pod karoserií Donkervoort.

Od roku 1999 se používají pouze přeplňované motory Audi 1,8 l. Rok po uvedení motorů Audi byl postaven nový moderní závod v Loosdrechtu, odkud společnost provozuje svůj provoz dodnes. Továrna v Donkervoortu, která není masovým výrobcem automobilů, dodává ročně několik stovek vozidel.

Vozy Donkervoort mohou vypadat do značné míry stejně, ale jsou vysoce přizpůsobitelné. Můžete si vybrat z různých možností, od barevných palet, materiálů pro konstrukci karoserie a čalounění až po nespočet čalounění a povrchových úprav. Hlavním prodejním argumentem Donkervoortu však zůstává jeho ovladatelnost. Nízká pozice řidiče a skvělé rozložení hmotnosti, stejně jako velmi citlivý směr a poslušné brzdy zajišťují zábavnou jízdu.

Nejnovějším potomkem nizozemského stavitele je výkonný uzavřený špičkový model D8 GT s dobrými závodními schopnostmi. Všechny modely Donkervoort jsou dodávány se standardními prvky závodních vozů, jako jsou ochranné rámy proti převrácení, a mnoho majitelů dává přednost tomu, aby své vozy vzali na závodní dráhu, místo aby se pohybovali po otevřených silnicích.

Zobrazit celý text

Modelové řady aut Donkervoort

Donkervoort D8

Donkervoort D8

Convertible / Exotic
1 generace

Novinky a zajímavosti o autech Donkervoort

Donkervoort: žihadla z říše tulipánů

Donkervoort: žihadla z říše tulipánů

článek z 25. 04. 2023

Donkervoort je nizozemská automobilová značka, která se specializuje na výrobu supersportovních vozů s otevřenou karoserií. Značka vznikla v roce 1978, kdy Joop Donkervoort z...