Eagle automobily


ZenvoPříběh společnosti Eagle se začal psát ve chvíli, kdy byla bývalá společnost American Motors Corporation včleněna do větší firmy Chrysler. Ta využila logo AMC Eagle k definování značky, která ale v roce 1998 ukončila svoji činnost....

American Motors Corporation vznikla v roce 1954 sloučením dvou společností – Nash-Kelvinator Corporation a Hudson Motor Car Company. Po spojení se čtvrtou firmou vyrábějící auta a autodíly se zařadila po bok velké detroitské trojky (General Motors, Ford a Chrysler). Jenže Eagle dodával na trh nekonkurenční auta, jako byl například AMC Pacer, který byl pro malou třídu příliš široký a na velké auto příliš krátký. Ve své modelové řadě měli také kompaktní vůz Gremlin a sedan střední třídy Matador. Nicméně všechny tři modely byly velmi ztrátové a jediným konkurenceschopným autem byl Jeep. A to bylo málo. Koncem 70. let se proto spojil s francouzskou automobilkou Renault.

Renault zoufale potřeboval prodat více aut v USA a potřeboval partnera, zatímco AMC se jen snažil přežít. Francouzský partner koupil velký kus AMC a obě společnosti společně vyvinuly auto: Jeep Cherokee z roku 1984. Výsledkem byl obrovský úspěch. Renault ale stále potřeboval svá auta prodat a na trh vstoupil se sportovním kupé Fuego (Fire). Na papíře vše vypadalo dobře, ale brzy se v procesu návrhu začali objevovat gremlini. Fuegové jeden po druhém uvízli na silnici bez jasného vysvětlení. Auto se ukázalo jako jeden z nejžlutějších citronů, jaké kdy byly vyrobeny. I když to nevyřešilo problémy s Fuego, Renault znovu zatlačil s amerikanizovaným vozidlem: Aliance. Ve svém segmentu to byla chytrá volba s lehkou karoserií, úspornými motory a výhodnou cenou. Prodej vyskočil na 125 000 kusů v roce 1983 a v roce 1984 se mu podařilo prodat 175 000 kusů díky přidání verze hatchback s názvem Encore. Ale gremlini v drátech a elektrickém systému znovu udeřili a prodeje se propadly.

V roce 1987 začal Renault diskutovat o strategii odchodu z amerického trhu, která se pro jejich křehká a nespolehlivá vozidla ukázala jako příliš drsná. AMC trpělo a krvácely peníze. Chrysler viděl příležitost a koupil AMC hlavně pro značku Jeep. Byl to jejich jediný zájem o AMC. Na druhou stranu dealeři nového majitele požádali, aby běžné vozy nechal na montážních linkách. Možná nevydělali příliš mnoho peněz, ale vydělali je. Chrysler učinil kontroverzní rozhodnutí a použil nejznámější jmenovku v sestavě AMC: Eagle. Byl považován za první skutečný crossover na světě s karoserií kombi a inovativním systémem 4WD.

S Jeepem a Eaglem se Chrysler posunul dál, Renault upravil a prodal R21 a R25 s odznaky Eagle a všichni měli být šťastní, kromě kupujících. V době, kdy Renault dokončil produkty pro americké trhy, to byly již zastaralé modely. Oba byly vyvinuty na počátku 80. let, ale jejich přeznačení sourozenci Eagle Medallion (R21) a Eagle Premier (R25) se dostali do showroomů v roce 1990. Kromě vzhledu vozy opět trpěly poruchami francouzské techniky, které způsobily majitelé naštvaní a prodejci naštvaní.

V posledním pokusu zachránit svou novou značku Chrysler změnil politiku a požádal Mitsubishi, aby postavilo vozy Eagle a zahájilo novou řadu. Japonská automobilka nabídla tři důležitá vozidla přeznačená jako Eagle Summit, Eagle Summit Wagon a Eagle Talon. Chrysler také vyzkoušel přeznačenou verzi Chrysler Concorde/Dodge Intrepid/Eagle Vision. Jediným vozidlem, které se těšilo vysokým prodejním výsledkům, byl Eagle Talon, sportovní třídveřové kupé, které bylo na svou dobu velmi pokročilé. Turbodmychadlem přeplňovaný čtyřválec a systém pohonu všech kol dodaly Orlímu hnízdu požadovanou chuť.

Zobrazit celý text

Modelové řady aut Eagle

Eagle Talon

Eagle Talon

Kupé / Kupé
1 generace
Eagle Summit

Eagle Summit

Kompaktní
1 generace
Eagle Summit Wagon

Eagle Summit Wagon

Kombi / Kompaktní
1 generace
Eagle Premier

Eagle Premier

Velké
1 generace

Novinky a zajímavosti o autech Eagle

Příběh automobilky Eagle, který je už historickou vzpomínkou

Příběh automobilky Eagle, který je už historickou vzpomínkou

článek z 18. 04. 2023

Americký trh s automobily je plný zajímavých značek, některé se staly doslovnými ikonami, jiné již zapadly v zapomnění. Stejně tak se některé pyšní historií dlouhou celá dese...