Fisker automobily


ZenvoAutomobilka Fisker je příběh o muži s plánem Henriku Fiskerovi, který založení společnosti oznámil v roce 2007. Proslavil se zejména jako hlavní designér legendárních vozů Aston Martin. Na začátku roku 2005 opustil tehdejšího majitele Aston Martin koncern Ford a založil vlastní firmu vyrábějící karoserie. Jeho prvními výsledky byly přepracované verze BMW 6-Series Coupe a Mercedes Benz SL 55 AMG....

Až do roku 2007 společnost pana Fiskera Quantum Technologies vyvinula elektrické vozítko s prodlouženým dojezdem pro vojenský průmysl. Chtěla jej ale v budoucnu uvést i na běžný trh. Tehdy také Henrik Fisker zdokonalil design vozu, který je teď známý jako Karma, ale neměl pro něj žádnou pohonnou jednotku. A právě z toho důvodu vznikla společnost Fisker Automotive.

Prvním úkolem společnosti bylo přivést koncept čtyřdveřového sedanu Karma do povědomí světa, a učinili tak na lednovém autosalonu v Detroitu 2008, pouhé čtyři měsíce po založení automobilky.

Rok 2008 byl ale také rokem automobilové krize v Americe, protože Velká trojka musela přijmout vládní podporu a v případě vlastnictví GM a Chrysler. Fisker využil situace a otevřel druhé zařízení v Detroitu.

Společnost původně počítala s prodejem Karmy v roce 2009, protože sériový model 2010 byl představen na začátku roku 2009 v Detroitu. Společnosti však byly opakovaně odkládány ekologické certifikace, a tak dodávky začaly v USA až v říjnu 2011.

Budoucnost má pro Fisker mnoho věcí, včetně kabrioletu Karma S s pevnou střechou a střelby Surf shooting brake. Za zvážení stojí také auta, která budou postavena na menší a dostupnější platformě Project NINA. Mezi ně bude patřit sedan Atlantic a možná i kupé nebo crossover.

Zobrazit celý text

Modelové řady aut Fisker

Fisker Ocean

Fisker Ocean

SUV / Střední SUV
1 generace

Novinky a zajímavosti o autech Fisker

Automobilka Fisker vyrábí elektrická sportovní auta

Automobilka Fisker vyrábí elektrická sportovní auta

článek z 18. 04. 2023

Každá nová technologie přináší ohromnou šanci na úspěch pro ty, kdo se rozhodnou zariskovat a přetavit teoretické koncepty a prototypy do podoby produktů, se kterými vyrazí n...