Hindustan automobily


ZenvoHindustan Motors vypadá jako jméno pro mezinárodního výrobce sekaček v Indii, ale chyba lávky. Jde o pravděpodobně nejvýznamnějšího indického výrobce automobilů. Hindustan Motors je součástí Birla Group a na trh dodává auta již 60 let. Mezi Indy se těší velké popularitě. Zahájení činnosti a pozdější vývoj společnosti je silně svázán s administrativou britského kolonialismu. Hned po svém vzniku začal Hindustan pracovat na prvním modelu Landmaster s technologií vypůjčenou od britské automobilky Morris....

Vůz byl v podstatě indickou verzí Oxford Morris a dostal kouzelné jméno Baby Hindustan. Další modely rychle následovaly, což popularitu Hindustanu jenom podpořilo. Padesátá léta znamenala pro společnost prodejní boom, a tak se musela stěhovat do větší závodu ve městě Uttarpara v Západním Bengálsku.

V roce 1957 byl představen ikonický Ambassador, vůz, který se objevil v bezpočtu filmů a stal se vozem Hindustanu s nejdelší životností. Paradoxně by se auto stalo nejen živým symbolem Hindustanského silničního panství, ale také volbou pro bohaté a průměrné. Výběr vozu pro vůdce indických států a taxikáře Ambassador si získal popularitu, které se nemůže rovnat žádný později uvedený model. Ve skutečnosti se vůz stále nostalgicky prodává ve Velké Británii z důvodů, které rozhodně nesouvisejí s výkonem.

Ambassadorovo 30leté pravidlo bylo ukončeno v roce 1980 vydáním Contessa, přeznačené verze Vauxhall Victor FE z roku 1972. Vláda Hindustanu byla ukončena založením Maruti Udyog (UL) a v současnosti se snaží vstoupit na evropské trhy prostřednictvím modelů, jako je přepracovaný Ambassador, který se nápadně podobá vozidlům Mini.

Navzdory úspěšnému vstupu na indický automobilový trh by společnost nemohla přežít, aniž by rozšířila svou činnost v dalších oblastech. Hindustan tak činil téměř od svého počátku, když v roce 1948, kdy byla výroba přesunuta do Uttarpara, založil specializované montážní linky nákladních automobilů.

Mezi polovinou 80. a polovinou 90. let Hindustan také založil divizi energetických produktů v Hosur, Karnataka, aby vyráběla díly pro těžká zařízení pro zemní práce a také benzinové motory a převodovky v Pithampur, Madhya Pradesh. Ten byl postaven jako součást společného podniku s Isuzu.

V posledních letech Hindustan uzavřel několik obchodů, jako je prodej svého zařízení pro zemní práce společnosti GM a založení nového podniku na součástky, který byl převeden na AVTEC, velký subjekt částečně vlastněný skupinou Birla. Společnost v současné době již není klíčovým hráčem v Indii, je udržitelná díky svým společným podnikům a rozšířením v mnoha dalších segmentech trhu.

Zobrazit celý text

Modelové řady aut Hindustan

Hindustan Pushpak/trekker

Hindustan Pushpak/trekker

SUV / Střední prémiové
1 generace
Hindustan Rtv/ranger

Hindustan Rtv/ranger

Van / Velké MPV
1 generace
Hindustan Ambassador

Hindustan Ambassador

Kompaktní
1 generace

Novinky a zajímavosti o autech Hindustan

Hindustan: tradiční vozy z Indie

Hindustan: tradiční vozy z Indie

článek z 20. 04. 2023

Hindustan Motors je tradiční indická automobilka založená již v roce 1942, tedy ještě v době, kdy byla Indie britskou kolonií. Automobilku založil indický průmyslník Brij Moh...