Jak se Subaru stalo nejprodávanější značkou v Austrálii?


Publikované: 02.05.2023   Kategorie článku: Zajímavosti Jak se Subaru stalo nejprodávanější značkou v Austrálii?
Zdroj: Depositephotos, Instagram

Původem japonská značka si dokázala vydobýt značnou popularitu napříč světem. Platí to i pro Austrálii. Proč je právě tady Subaru tak populární?

Jak si Subaru proklestilo cestu z Japonska do Austrálie

V roce 2021 značka Subaru úspěšně překonala v celosvětovém měřítku hranici hned 20 000 000 vyrobených vozidel s pohonem všech kol. První model s tímto pohonem dostal označení Leone 4WD. Na trh byl uveden v roce 1972. Automobil byl navržen s myšlenkou přijít s takovým vozem, který značce pomůže s expanzí na zámořské trhy.

Šlo o vůbec první sériově vyráběný japonský vůz s pohonem všech kol a zároveň i o jeden z prvních osobních vozů na světě, který tento systém použil. Tím se zrodil první krok na dlouhé cestě, na kterou značka Subaru následně nastoupila s celou modelovou řadou.

A že to byl úspěch dokazují i prodejní statistiky. V současnosti tvoří vozy s pohonem všech kol 98 % celosvětových prodejů Subaru, přičemž všechny jsou spojeny s dnes již ikonickým čtyřválcovým motorem BOXER.

V roce 2021 se konkrétně na australském trhu již prodalo více než 20 000 vozů. A přestože poprvé se mohli australští zájemci využít výhod Subaru s pohonem všech čtyř kol už právě počínaje modelem Leone 4WD, byl to nakonec až úspěch pozdějšího modelu Brumby, který po svém uvedení v roce 1978 značku na místní úrovni skutečně dokázal patřičně „nastartovat“.

Proč jsou auta s pohonem čtyř kol v Austrálii tak oblíbená

Od roku 1998 se Subaru zavázalo prodávat v Austrálii pouze vozy s pohonem všech kol a přerušilo tak tradici spolupráce Subaru BRZ a Toyota 86. Podle současného generálního ředitele Blaira Reada bylo toto rozhodnutí vzhledem k místním jízdním podmínkám nicméně opodstatněné.

Klíčovým faktorem, který je zodpovědný za popularitu Subaru AWD v Austrálii, je množství prašných cest, se kterými se motoristé musejí potýkat, jakmile se dostanou mimo metropolitní oblasti.

To se týká některých australských oblastí, jako je třeba Tasmánie. Právě zde nabídne automobil vyšší míru ovladatelnosti a maximální přilnavost k vozovce. Motoristům, kteří musejí denně vyrážet do terénu, tak  poskytne za volantem maximální možnou míru jistoty.

Bezpečnost a jistota v ovladatelnosti jsou zároveň faktory, které Subaru velmi dobře předurčují i do provozu městského. Výhodu tyto vlastnosti představují především během deštivého počasí.

Vytrvalé úsilí generací inženýrů v Subaru posunulo celý systém AWD na vyšší úroveň. Dnes tak přináší nejmodernější pohon Symmetrical AWD maximalizaci potenciálu pohonu všech čtyř kol. To zaručuje skvělé jízdní vlastnosti.

Subaru v Austrálii boduje

Model Brumby nebyl jediným, se kterým japonská automobilka na australském trhu bodovala. Japonská firma zaznamenala taktéž prodejní úspěchy po překročení hranice 50 000 prodaných vozů WRX od příchodu modelu, který byl na trh poprvé uveden v roce 1994.

Ten patří do kategorie malých ale silných aut, kterým se v automobilovém segmentu slangově výstižně přezdívá „pocket rocket“. Triumfální úspěch kromě počtu prodaných kusů dokládá také pětice ocenění australského motoristického magazínu MOTOR „Bang for Your Buck“.

Významného milníku dosáhl na sklonku roku 2020 také model WRX STi, kterého se od roku 1999, kdy byl poprvé oficiálně představen v Austrálii, prodalo oficiálně více než 10 000 kusů.

S 20 093 prodanými vozy od začátku roku 2021 se Subaru stalo dokonce devátou nejprodávanější automobilovou značkou v Austrálii, přičemž v čele žebříčku suverénně kraluje kompaktní SUV Forester. Toho se prodalo konkrétně 7086 kusů. Dalším v pořadí je znovuobnovené kombi Outback šesté generace se 4820 prodanými kusy.

Modelům Subaru Impreza WRX a WRX STi se podařilo si proklestit cestu do srdcí Australanů především díky tomu, že nabízely vysoký výkon a zároveň nízkou cenu. Hned pětkrát také obdržely zmiňované ocenění MOTOR „Bang for Your Buck“.

Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku:  


Podobné články dle tagu: subaru awd, subaru boxer, subaru brumby, subaru impreza, subaru leone 4wd

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Jak se Subaru stalo nejprodávanější značkou v Austrálii?


Alfa Romeo Spider – ikona italského stylu a vášně

Alfa Romeo Spider – ikona italského stylu a vášně

článek z 22. 02. 2023

Alfa Romeo je synonymem italského stylu, vášně a výkonu. Mezi mnoha slavnými modely stojí určitě za zmínku Alfa Romeo Spider. Tento kultovní kabriolet zaujme svým designem i ...

Škoda Octavia – nejoblíbenější auto Čechů

Škoda Octavia – nejoblíbenější auto Čechů

článek z 25. 01. 2023

Jedním z těch absolutně nejoblíbenějších vozů, které se prohánějí po českých silnicích je Škoda Octavia. „Oktávka“ nebo také „Ovce“, jak se jí mnohdy přezdívá, má proto v rod...

Kde všude se bude v pátek 19. dubna měřit rychlost. Podívejte se

Kde všude se bude v pátek 19. dubna měřit rychlost. Podívejte se

článek z 17. 04. 2024

Speed Marathon je celoevropská akce, která se zaměřuje na dodržování rychlostních limitů. Seznam je veřejný jednak proto, aby si na zmíněných komunikacích dali řidiči pozor, ...

James Bond přijede se svými auty do Prahy. Výstava nabídne známé motoristické lahůdky

James Bond přijede se svými auty do Prahy. Výstava nabídne známé motoristické lahůdky

článek z 20. 10. 2023

Začátek výstavy je symbolicky naplánován na 7. prosince. Na pražském Výstavišti návštěvníci uvidí mimo jiné Lotus Esprit Turbo, Aston Martin V8 Vantage nebo BMW Z8. Vedle toh...

Budoucnost značky Datsun je značně nejistá

Budoucnost značky Datsun je značně nejistá

článek z 26. 04. 2023

Datsun je legendární značka automobilů pod hlavičku společnosti Nissan s bohatou minulostí a nejistou současností a budoucností. Datsun: Historie Historie značky se začala ps...

Alpine je francouzská verze sportovních aut

Alpine je francouzská verze sportovních aut

článek z 12. 05. 2023

Alpine je francouzská automobilku zabývající se výrobou sportovních vozů. V tomto článku se podíváme na zajímavosti z historie této ikonické značky. Vznik Firmu Alpine založi...

Nový Hyundai Santa Fe: Hybrid s krásným zevnějškem a úchvatnými schopnostmi

Nový Hyundai Santa Fe: Hybrid s krásným zevnějškem a úchvatnými schopnostmi

článek z 20. 07. 2023

Nové SUV od společnosti Hyundai nás dokáže oslnit svou velikostí i kvalitou. Pohled na něj v nás vyvolává pocit nadšení a nejmodernější technologie nás nutí chtít toto auto z...

Daihatsu se proslavilo malými a kompaktními vozy

Daihatsu se proslavilo malými a kompaktními vozy

článek z 15. 06. 2023

Daihatsu je japonská automobilová značka, která byla založena v roce 1907 a je známá svými kompaktními a menšími vozidly. Společnost se specializuje na výrobu praktických, sp...

Zákon o pozemních komunikacích se opět dočká novelizace. Ta by měla vejít v platnost příští rok

Zákon o pozemních komunikacích se opět dočká novelizace. Ta by měla vejít v platnost příští rok

článek z 20. 09. 2023

Během letošního léta poslanci schválili novelu zákona o pozemních komunikacích. Pokud vše půjde podle plánu, v lednu 2024 na nás tak čekají opětovné změny při řízení motorový...