Jak se Subaru stalo nejprodávanější značkou v Austrálii?


Publikované: 02.05.2023   Kategorie článku: Zajímavosti Jak se Subaru stalo nejprodávanější značkou v Austrálii?
Zdroj: Depositephotos, Instagram

Původem japonská značka si dokázala vydobýt značnou popularitu napříč světem. Platí to i pro Austrálii. Proč je právě tady Subaru tak populární?

Jak si Subaru proklestilo cestu z Japonska do Austrálie

V roce 2021 značka Subaru úspěšně překonala v celosvětovém měřítku hranici hned 20 000 000 vyrobených vozidel s pohonem všech kol. První model s tímto pohonem dostal označení Leone 4WD. Na trh byl uveden v roce 1972. Automobil byl navržen s myšlenkou přijít s takovým vozem, který značce pomůže s expanzí na zámořské trhy.

Šlo o vůbec první sériově vyráběný japonský vůz s pohonem všech kol a zároveň i o jeden z prvních osobních vozů na světě, který tento systém použil. Tím se zrodil první krok na dlouhé cestě, na kterou značka Subaru následně nastoupila s celou modelovou řadou.

A že to byl úspěch dokazují i prodejní statistiky. V současnosti tvoří vozy s pohonem všech kol 98 % celosvětových prodejů Subaru, přičemž všechny jsou spojeny s dnes již ikonickým čtyřválcovým motorem BOXER.

V roce 2021 se konkrétně na australském trhu již prodalo více než 20 000 vozů. A přestože poprvé se mohli australští zájemci využít výhod Subaru s pohonem všech čtyř kol už právě počínaje modelem Leone 4WD, byl to nakonec až úspěch pozdějšího modelu Brumby, který po svém uvedení v roce 1978 značku na místní úrovni skutečně dokázal patřičně „nastartovat“.

Proč jsou auta s pohonem čtyř kol v Austrálii tak oblíbená

Od roku 1998 se Subaru zavázalo prodávat v Austrálii pouze vozy s pohonem všech kol a přerušilo tak tradici spolupráce Subaru BRZ a Toyota 86. Podle současného generálního ředitele Blaira Reada bylo toto rozhodnutí vzhledem k místním jízdním podmínkám nicméně opodstatněné.

Klíčovým faktorem, který je zodpovědný za popularitu Subaru AWD v Austrálii, je množství prašných cest, se kterými se motoristé musejí potýkat, jakmile se dostanou mimo metropolitní oblasti.

To se týká některých australských oblastí, jako je třeba Tasmánie. Právě zde nabídne automobil vyšší míru ovladatelnosti a maximální přilnavost k vozovce. Motoristům, kteří musejí denně vyrážet do terénu, tak  poskytne za volantem maximální možnou míru jistoty.

Bezpečnost a jistota v ovladatelnosti jsou zároveň faktory, které Subaru velmi dobře předurčují i do provozu městského. Výhodu tyto vlastnosti představují především během deštivého počasí.

Vytrvalé úsilí generací inženýrů v Subaru posunulo celý systém AWD na vyšší úroveň. Dnes tak přináší nejmodernější pohon Symmetrical AWD maximalizaci potenciálu pohonu všech čtyř kol. To zaručuje skvělé jízdní vlastnosti.

Subaru v Austrálii boduje

Model Brumby nebyl jediným, se kterým japonská automobilka na australském trhu bodovala. Japonská firma zaznamenala taktéž prodejní úspěchy po překročení hranice 50 000 prodaných vozů WRX od příchodu modelu, který byl na trh poprvé uveden v roce 1994.

Ten patří do kategorie malých ale silných aut, kterým se v automobilovém segmentu slangově výstižně přezdívá „pocket rocket“. Triumfální úspěch kromě počtu prodaných kusů dokládá také pětice ocenění australského motoristického magazínu MOTOR „Bang for Your Buck“.

Významného milníku dosáhl na sklonku roku 2020 také model WRX STi, kterého se od roku 1999, kdy byl poprvé oficiálně představen v Austrálii, prodalo oficiálně více než 10 000 kusů.

S 20 093 prodanými vozy od začátku roku 2021 se Subaru stalo dokonce devátou nejprodávanější automobilovou značkou v Austrálii, přičemž v čele žebříčku suverénně kraluje kompaktní SUV Forester. Toho se prodalo konkrétně 7086 kusů. Dalším v pořadí je znovuobnovené kombi Outback šesté generace se 4820 prodanými kusy.

Modelům Subaru Impreza WRX a WRX STi se podařilo si proklestit cestu do srdcí Australanů především díky tomu, že nabízely vysoký výkon a zároveň nízkou cenu. Hned pětkrát také obdržely zmiňované ocenění MOTOR „Bang for Your Buck“.

Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku:  


Podobné články dle tagu: subaru awd, subaru boxer, subaru brumby, subaru impreza, subaru leone 4wd

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Jak se Subaru stalo nejprodávanější značkou v Austrálii?


Alfa Romeo 33 Stradale: jedinečnost dostala nové jméno

Alfa Romeo 33 Stradale: jedinečnost dostala nové jméno

článek z 18. 09. 2023

Alfa Romeo 33 Stradale patří mezi nejikoničtější sportovní vozy historie. Turínská automobilka se nyní rozhodla přijít s moderní verzí této legendy a již první pohled na ní j...

Nový Hyundai Santa Fe: Hybrid s krásným zevnějškem a úchvatnými schopnostmi

Nový Hyundai Santa Fe: Hybrid s krásným zevnějškem a úchvatnými schopnostmi

článek z 20. 07. 2023

Nové SUV od společnosti Hyundai nás dokáže oslnit svou velikostí i kvalitou. Pohled na něj v nás vyvolává pocit nadšení a nejmodernější technologie nás nutí chtít toto auto z...

Fólie na auto

Fólie na auto

článek z 23. 04. 2023

Fólie na auto jsou stále populárnější způsob, jak přizpůsobit a vylepšit vzhled vašeho vozidla. Existuje mnoho důvodů, proč byste mohli chtít na své auto přidat fólii, ať už ...

Ariel je aerodynamický zázrak z Velké Británie

Ariel je aerodynamický zázrak z Velké Británie

článek z 19. 04. 2023

Automobilová značka Ariel pochází z Velké Británie a má velmi zajímavou historii. Zrodila se již v roce 1870 a původně se specializovala na výrobu jízdních kol. V průběhu let...

Smart přeladil na elektriku, ale svoje kouzlo neztratil

Smart přeladil na elektriku, ale svoje kouzlo neztratil

článek z 18. 05. 2023

Smart je malá automobilová značka, která se specializuje na výrobu malých a úsporných vozidel určených pro městskou dopravu. Značka Smart byla založena v roce 1994 a patří dn...

Nejlepší doplňky a příslušenství pro vaše Subaru: Zlepšete vzhled a výkon svého vozidla

Nejlepší doplňky a příslušenství pro vaše Subaru: Zlepšete vzhled a výkon svého vozidla

článek z 02. 05. 2023

Nejlepší doplňky a příslušenství pro váš Subaru: Zlepšete vzhled a výkon svého vozidla! Stěžejní myšlenkou výrobců vozů Subaru, je nabízet svým zákazníkům něco jiného, něco v...

Škoda 100 – legendární plecháč

Škoda 100 – legendární plecháč

článek z 23. 01. 2023

Píše se rok 1969, jediný rok po vpádu sovětských vojsk na území tehdejšího Československa, když z výrobní linky mladoboleslavské automobilky sjíždí první škodovka, která doká...

Věčný žigulík – jak to bylo s automobilkou Lada

Věčný žigulík – jak to bylo s automobilkou Lada

článek z 18. 04. 2023

Automobilový průmysl současnosti nabízí velmi široké spektrum značek a modelů různých vlastností a designů. V minulosti však byla situace zcela odlišná, což bylo dáno jednak ...

Renault: legenda z Francie si i nadále udržuje svěží design

Renault: legenda z Francie si i nadále udržuje svěží design

článek z 17. 04. 2023

Značka Renault je francouzská automobilka, s jejímiž vozy se běžně potkáte i na českých silnicích. Proč je pro motoristy tolik zajímavá? Renault jako rodinný podnik Historie ...