Lexus automobily


ZenvoJestliže by se kapitáni amerického automobilového průmyslu v 80. letech dozvěděli, že budou na svém vlastní hřišti dobyti Japonci, nejspíš by se tomu vysmáli. Ať už by tento vtip byl vtipný, či nikoliv, japonské luxusní vozy USA dobyly. Než se tak ale stalo, proběhla řada zajímavých schůzek, které se konaly v kancelářích v nejvyšších patrech ústředí velkých japonských automobilek....

Jedno takové setkání se konalo v roce 1983 a účastnili se jí prezident Toyoty Eiji Toyoda a nejdůležitější manažeři automobilky. Toyoda je nepozval na čaj a sušenky. Účelem schůzky bylo zjistit možnosti vývoje luxusního automobilu tak, aby mohl konkurovat zavedeným americkým značkám. Tento projekt byl pracovně označen jako Flagship 1 a ukázal se jako trefa do černého. Na konci úsilí bylo auto, které se později před svou premiérou stalo známým jako Lexus LS 400.

LS 400 nebyl jen automobil, jehož výroba vyžadovala čas a prostředky. Při zkoumání amerických spotřebitelských návyků a životního stylu luxusních produktů zašli Japonci tak daleko, že si pronajali dům na pláži Laguna, aby mohli zblízka pozorovat své „subjekty“. LX 400, potomek dlouholetého spotřebitelského výzkumu a špičkového inženýrství, byl hitem.

LS 400, podpořený bystrou reklamou, se představil na severoamerickém autosalonu v Detroitu v roce 1989, kde byl jednou z hlavních atrakcí. A jak by to nemohlo být poté, co 24 inženýrských týmů a několik tisíc zaměstnanců pracovalo na 450 prototypech za cenu ubohé investice ve výši 1 miliardy dolarů?

Hlavní výhodou Lexusu oproti Acura, který se na americké trhy dostal před 3 lety, byla jeho jedinečnost. Na rozdíl od prvních modelů Acura, které se prodávaly jako rebadged Hondas, měl Lexus jen malé spojení s designovými vzory Toyota.

Tichý, ergonomický, výkonný a spolehlivý model LS se stal nelítostným konkurentem pro evropské importy, jako jsou Mercedes Benz a BMW, jejichž prodeje drasticky poklesly po vstupu Lexusu na trh.

Následovaly modely jako ES 250, které podél LS zaznamenaly dostatek prodejů, aby umožnily značce expandovat prostřednictvím sítě 81 prodejců. Během prvních let prodeje se Lexus stal nejprodávanějším luxusním vozem v USA. Věci pro japonského výrobce šly hladce, stejně jako jeho vozy, a v roce 1991 byly uvedeny dva nové modely: SC400 kupé a ES 300 sedan. . Ten byl uveden na trh jako náhrada za ES 250 a rychle se stal nejprodávanějším sedanem společnosti.

Po uvedení dědice LS 400 a řady GS založené na Toyotě Aristo vstoupil Lexus v roce 1996 do segmentu sportovně užitkových vozů uvedením LX 450, velkého vozu založeného na Toyotě Land Cruiser 100. V roce 1998 Lexus uvedl na trh RX, nejprodávanější crossover založený na modelu Camry od Toyoty, stejně jako novou sérii GS. Během následujících let vedla další technologická vylepšení, jako je zavedení systému Lexus Hybrid Drive u modelu RX 400h 2005, k ještě většímu nárůstu prodeje.

Věci byly pro Lexus tak dobré, že od svého založení neustále rostl. Značka byla uvedena na japonský domácí trh v roce 2005, stejně jako v jiných regionech Asie a Jižní Ameriky, stejně jako v Austrálii a Evropě. Do roku 2007 se Lexus rozšířil do více než 50 zemí a nadále roste. „Snaha společnosti o dokonalost“ stojí v čele její aktuální řady, která se mimo jiné skládá z řady IS, LS a RX a také z avantgardních konceptů LF-A.

Zobrazit celý text

Modelové řady aut Lexus

Lexus Es

Lexus Es

Hatchback / Střední prémiové
6 generací
Lexus Lc

Lexus Lc

Kupé / Kupé Cabrio
2 generace
Lexus Lx

Lexus Lx

SUV / Velké SUV
6 generací
Lexus Nx

Lexus Nx

SUV / Crossover
3 generace
Lexus Is

Lexus Is

SUV / Malé
9 generací
Lexus Ls

Lexus Ls

Kupé / Velké
10 generací
Lexus Ux

Lexus Ux

SUV / Crossover
2 generace
Lexus Gx

Lexus Gx

SUV / Velké SUV
4 generace
Lexus Rx

Lexus Rx

SUV / Střední SUV
6 generací
Lexus Rc

Lexus Rc

Kupé / Kupé
2 generace
Lexus Ct

Lexus Ct

Hatchback / Kompaktní
3 generace
Lexus Gs

Lexus Gs

Hatchback / Luxury
7 generací
Lexus Gs F

Lexus Gs F

Hatchback / Střední SUV
1 generace
Lexus Rc F

Lexus Rc F

Kupé / Kupé
1 generace
Lexus Lfa

Lexus Lfa

Kupé / Exotic
1 generace
Lexus Hs

Lexus Hs

SUV / Střední prémiové
1 generace
Lexus Sc

Lexus Sc

Kupé / Roadster & Convertible
3 generace

Novinky a zajímavosti o autech Lexus

Lexus: japonská verze lu(e)xusu na čtyřech kolech

Lexus: japonská verze lu(e)xusu na čtyřech kolech

článek z 19. 04. 2023

Lexus je japonská luxusní automobilová značka, která vznikla v roce 1989 jako divize automobilového výrobce Toyota. Lexus se snaží kombinovat japonskou preciznost a kvalitu s...

Auto roku 2024. Jaké vozy jsou nominované a kdy se dozvíme vítěze?

Auto roku 2024. Jaké vozy jsou nominované a kdy se dozvíme vítěze?

článek z 23. 11. 2023

Letošní seznam nominovaných automobilů zarazí dvěma skutečnostmi. Výrazně ubylo aut se spalovacím motorem a chybět zase bude Škodovka. Prestižní tuzemská anketa Auto roku, kt...

Mini Countryman: Mini narostlo, ale pořád vyniká kompaktností a k tomu velkým výkonem

Mini Countryman: Mini narostlo, ale pořád vyniká kompaktností a k tomu velkým výkonem

článek z 20. 08. 2023

Nejdražší a zároveň největší z celé modelové řady značky Mini - to je kompaktní SUV Countryman. Již od roku 2016 se na českém trhu prodává druhá generace tohoto vozidla, kter...

Acura je divize luxusních aut japonské Hondy

Acura je divize luxusních aut japonské Hondy

článek z 21. 04. 2023

  Acura je automobilová značka patřící japonské společnosti Honda. Acura byla založena v roce 1986 a od té doby se stala jednou z nejuznávanějších značek luxusních automobilů...