Mercury automobily


ZenvoMercury je jméno římského boha, který byl známý svou rychlostí a stylovými okřídlenými sandály. Mercury je dítětem obří společnosti Ford Motor Company, která chtěla ve svém portfoliu značku, jež by vyplnila díru na trhu mezi Fordem a Lincolnem, který jí také patří. Tím rozdílem měla být cena. Auta to měla být stylová a elegantní, ale také levnější a ekonomičtější....

Volba názvu Mercury byl ve skutečnosti výborný nápad, protože hlavní činností bájného boha Merkura byl obchod. Tím asi automobilka Ford uklidnila a naklonila si bohy na svoji strany a modely Mercury se prosadily na automobilovém trhu.

První design, samozřejmě vytvořený vývojovým oddělením Fordu, byl Mercury Eight nebo Super Ford, který měl motor o výkonu 95 koní a design byl oslavován jako nejaerodynamickější své doby. Toto bylo první auto, které bylo poprvé navrženo pomocí hliněného modelu. Od roku 1930, kdy byl poprvé uveden na trh, až do roku 1938 dosáhla výroba již 17 000 kusů.

Toto radikální zvýšení výroby bylo výsledkem neočekávaného nárůstu poptávky, a to natolik, že v roce 1940 se Ford snažil držet krok. Čísla dosáhla hranice 155 000. Ale docela brzy se věci měly skřípavě zastavit kvůli druhé světové válce, během let 1942 a 1945.

V roce 1946 byla výroba obnovena, ale s mírně upravenou verzí modelu Eight z roku 1942. V roce 1950 se po silnicích válel 1 milion Merkurů. Nyní nastal čas posunout věci kupředu z inovativního hlediska, a to je důvod, proč společnost Mercury uvedla na trh svou první automatickou převodovku, Merc-O-Matic u všech svých modelů počínaje rokem 1951. Vozy také prošly několika stylovými změnami, jako např. francouzské“ světlomety s plechovým rámem nebo za mřížkou chladiče, profilové nárazníky, kryty trysek a přístrojové měřiče leteckého stylu.

V polovině 50. let byly vozy Mercury těmi nejodpornějšími věcmi na silnici a důkazem toho je fakt, že upravený Mercury byl uveden ve filmu „Rebel bez příčiny“ s Jamesem Deanem v hlavní roli. Ke konci dekády vstoupil na závodní okruh také Mercury.

V roce 1960 byly představeny dva nové modely: Comet a Meteor. Zatímco Comet byl stylový kompakt, Meteor byl o něco menší auto, což svědčí o tom, že Amerika zmenšuje. Kometa prokázala svůj statečnost na Daytona Speedway Track, kde prokázala pozoruhodnou výdrž, když flotila vozů Mercury běžela na 100 000 při průměrné rychlosti 105 mph. Jak se 60. léta chýlila ke konci, byl do řady přidán nový model, Cougar, který se v roce 1967 připojil k rodině Mercury.

Když udeřila ropná krize 70. let, Mercury zareagoval představením menších vozů evropské výroby, Mercury Capri a Bobcat. To ale neznamená, že by se starší modely už neprodávaly. Naopak přepracovaný Cougar XR-7 způsobil, že prodeje šly nad hlavu. Prodejní čísla pro Mercury i nadále stoupala až do 80. let.

Bylo to během 80. let, kdy se Mercury pokusil zachytit širší část trhu a přišel s novými modely, Lynx a Grand Marquis. Ale auto, které v tomto desetiletí vyniká, je Mercury Sable z roku 1986. Měl velmi nízký koeficient odporu vzduchu, díky čemuž byl úsporný.

Expanze Merkuru pokračovala po celá 90. léta. Tentokrát to bude minivan, který by měl být přidán do vozového parku, Mercury Villager, brzy následovaný v roce 1997 SUV Mountaineer, kterému se podařilo přilákat mladší trh.

S úsvitem nového století se Mercury snažil zlepšit výkon, ale také účinnost paliva a emise. Ve snaze sjednotit značku také všechny vozy začaly sdílet určité designové prvky, jako je přední maska chladiče a aktualizovaný nápis odznaku. Mezi nové modely z tohoto období patří Milan a Mariner.

V poslední době však prodeje začaly vykazovat nižší čísla a mnoho lidí se zajímalo o budoucnost značky. Ford rychle odmítl jakékoli fámy o tom, že by pohřbil Mercury, a v roce 2008 oznámil, že se společnost stane součástí své strategie pro malé vozy.

Zobrazit celý text

Modelové řady aut Mercury

Mercury Milan

Mercury Milan

SUV / Malé
2 generace
Mercury Grand Marquis

Mercury Grand Marquis

Kupé / Střední
2 generace
Mercury Mariner

Mercury Mariner

SUV / Malé SUV
3 generace
Mercury Sable

Mercury Sable

SUV / Střední
1 generace
Mercury Mountaineer

Mercury Mountaineer

SUV / Velké SUV
1 generace
Mercury Montego

Mercury Montego

SUV / Střední
1 generace
Mercury Monterey

Mercury Monterey

Van / Velké MPV
1 generace
Mercury Marauder

Mercury Marauder

Kupé / Střední
1 generace
Mercury Cougar

Mercury Cougar

Kupé / Kupé
1 generace
Mercury Villager

Mercury Villager

Van / Velké MPV
2 generace

Novinky a zajímavosti o autech Mercury

Mercury patří mezi legendy americké auto-moto scény

Mercury patří mezi legendy americké auto-moto scény

článek z 19. 04. 2023

Mercury je americká automobilová značka, která vznikla v roce 1938 jako divize společnosti Ford Motor Company. Od té doby se tato značka stala symbolem inovace, luxusu a výko...