Nio automobily


ZenvoSpolečnost NIO Automobile založil v listopadu 2014 miliardář William Li a hned oznámil svůj první automobil – plně elektrické superauto....

Spojení společností Bitauto a NextEV do závodního seriálu FIA elektrických formulí E velmi pomohlo pochopit celou technologii elektrického vozu. William Li byl předsedou těchto dvou společností. Rozhodl se investovat do elektrické mobility a výsledkem bylo vysoce výkoné vozidlo. Do společnosti NIO brzy investovaly americké a čínské firmy jako Sequoia, Lenovo nebo TPG.

Po 18 měsících od založení společnosti představil William Li první vozidlo: sportovní vůz NIO EP9. Byl postaven pouze proto, aby ukázal výzkumné a vývojové schopnosti společnosti při vývoji nových produktů a výsledek byl na svou dobu ohromující. Jeho výkon jeden megawatt (1 360 k) pocházel ze čtyř motorů, jeden pro každé kolo. Nejpůsobivější částí vozidla však bylo aktivní odpružení a aerodynamika, díky nimž vůz objel Nurburgring za méně než sedm minut.

Poté, co EP9 přišel na trh za vyšší cenu než Bugatti Veyron, NIO obrátilo oči k trhu s prémiovou elektřinou, který neexistoval. Kromě některých BMW a Audi nebyl žádný další speciální model. V roce 2017 NIO představilo nový model, sedmimístné SUV s celohliníkovou karoserií. Prodej a dodávky začaly v roce 2018 a ve stejném roce čínská automobilka oznámila pětimístné SUV s dodávkami, které začaly v roce 2019.

Se společností na pokraji úspěchu na trhu ovládaném benzinovými motory přišel William Li s několika inovativními nápady. Její vozy používaly systém náhradních baterií. Nevýhodou bylo, že je majitel musel vyndat, aby je mohl dobít a poté je nainstalovat zpět. Pozitivní bylo, že je mohl nechat vyměnit za plně nabité a mít auto připravené k provozu za méně než 10 minut.

NIO vědělo, že zejména na dlouhých cestách bude zákazníkům vadit doba dobíjení. Proto přišlo s nápadem Power Swap, což byla služba, která mohla vozu dodat čerstvou sadu baterií. Nebyly všude, ale firma rozšiřovala své teritorium, zejména na americký trh.

Zakladatel společnosti si také všiml, že její zákazníci měli potřebu se stýkat s dalšími lidmi, kteří sdíleli jejich nápady a stavěli domy NIO nejen jako showroomy, ale také jako klubovny pro své zákazníky. Kromě toho vytvořila speciální aplikaci, která zákazníkům umožnila se navzájem propojit.

NIO otevřelo cestu k jinému přístupu na automobilový trh. Její vedení pochopilo, že auto už není jen dopravní prostředek. Také prošel faktorem parády u luxusních vozidel a objevil se ve způsobu života. Tato cesta byla podporována a propagována NIO a vedla je k úspěšnému podnikatelskému záměru.

S technologií na své straně požádal William Li kalifornskou vládu, aby dala svým vozům licenci na testování programu autonomního řízení. NIO zahájilo rozsáhlý program na kalifornských dálnicích, podél California State Route 1 a do dalších městských oblastí. Testy neukázaly žádná nepříjemná překvapení. Soutěžil proti Tesle, kdo bude mít první plně autonomní vozidlo úrovně 5 na trhu. Testovací program se zpozdil kvůli situacím COVID-19 v letech 2020 a 2021, ale NIO tlačil tvrději a pokračoval ve svém programu také v Číně.

Někteří nazývali Williama Li Elonem Muskem z Číny, protože oba podnikatelé sdíleli společné hodnoty a myšlenky. Ale NIO byl jiný druh automobilky. Byl zaměřen na prémiová rodinná auta a především SUV. NP9 byl víceméně na odiv, zatímco jeho ostatní produkty se prodávaly ve vyšších počtech. Jejich systém swap-baterie byl jedinečný v odvětví elektromobilů a zajistil plně nabitou baterii za sedm minut, jak ukázal uživatel NIO.

Dalším důležitým krokem byl NOMI, asistent umělé inteligence umístěný na horní straně palubní desky. Používal programy k vytváření diskuse s řidičem a ostatními cestujícími během jízdy a jeho OLED obrazovka byla schopna zobrazovat usmívající se obličej při fotografování s cestujícími pomocí zrcadlové kamery. Také komunikuje s hlavním NIO serverem přes internet, aby zvýšil své schopnosti.

Díky svým investorům a solidnímu finančnímu zázemí se Williamu Li podařilo vytvořit značku, která může způsobit revoluci v odvětví elektromobilů.

Zobrazit celý text

Modelové řady aut Nio

Nio Ec6

Nio Ec6

SUV / Střední SUV
1 generace
Nio Et7

Nio Et7

SUV / Kompaktní
1 generace
Nio Es6

Nio Es6

SUV / Střední SUV
1 generace
Nio Es8

Nio Es8

SUV / Velké SUV
1 generace
Nio Ep9

Nio Ep9

Kupé / Kupé
1 generace

Novinky a zajímavosti o autech Nio

Nio ES6 je novinkou nové generace. Něco takového na trhu zatím nemá obdoby

Nio ES6 je novinkou nové generace. Něco takového na trhu zatím nemá obdoby

článek z 15. 07. 2023

Na první pohled možná nenápadný elektromobil. Ve skutečnosti ale stroj druhé generace, který svými specifiky přináší pohodlnou novinku, která z nuly na sto dokáže zrychlit za...

Nio: elektromobilový tygr z Číny

Nio: elektromobilový tygr z Číny

článek z 02. 05. 2023

Nio je čínská automobilka, která se zaměřuje na výrobu elektromobilů a jejíž cílem je stát se jedním z hlavních hráčů na trhu s elektrickými vozy. Založena byla v roce 2014 a...

Největší automobilky podle tržní kapitalizace

Největší automobilky podle tržní kapitalizace

článek z 06. 09. 2023

Pokud by vás zajímalo, jaké jsou nejhodnotnější automobilové značky podle tržní kapitalizace, máme pro vás jednoduchou tabulku. Ovšem s přihlédnutím k faktu, že Tesla není je...

Alpine je francouzská verze sportovních aut

Alpine je francouzská verze sportovních aut

článek z 12. 05. 2023

Alpine je francouzská automobilku zabývající se výrobou sportovních vozů. V tomto článku se podíváme na zajímavosti z historie této ikonické značky. Vznik Firmu Alpine založi...