Panoz automobily


ZenvoI když si někteří lidé myslí, že automobilka Panoz pochází z Itálie, tak jde o pravou americkou společnost. Zakladatelem je Dan Panoz, syn farmaceutického magnáta Dona Panoze. Není to velká firma, a tak se ke svým nemnoha modelům může chovat s patřičnou úctou a péčí. Modely Panoz jsou ručně vyráběné a důsledně testované – je to prostě exkluzivní zboží....

Panoz byl založen roku 1989. Předtím se Dan Panoz ucházel o práci v irské automobilce Thomson Motor Company. Ta ale záhy zkrachovala a Dan využil příležitosti a koupil práva na podvozek jednoho z jejích modelů. Ten navrhl člověk z nejpovolanějších – Frank Costin, který stavěl podvozky také pro Maserati, Lotus a Lister.

Pouhý rok po zrodu Panoz Motors vyšel první model: Roadster z roku 1990. Vůz, postavený v malé továrně společnosti v Atlantě ve státě Georgia, znovu zažehl pravého ducha amerického roadsteru. V ROCE 1996 se AIV Roadster dostal do plné výroby.

V roce 1997 se společnost rozhodla vstoupit do závodů, aby lépe propagovala své produkty. Rozdíl mezi Panozem a ostatními výrobci byl v tom, že se snažili udržet své silniční vozy co nejblíže jejich závodním verzím. Dalším modelem, který vyšel z továrny Panoz, byl Esperante se závodní verzí GTR-1. Bylo přihlášeno do slavného závodu 24 hodin Le Mans.

S cílem lépe rozvíjet své produkty na dráze, Panoz poté zintenzivnil své zapojení do závodění. V roce 1998 přesunul Le Mans přes oceán do Ameriky, otevřel závodní školu a zúčastnil se dalších závodních šampionátů, jako je US Road Racing Championship, který vyhrál v roce 1998.

V roce 2000 vyvinula závodní účelově vyrobený Esperante GTS, vůz, který by sloužil v americkém sportovním voze. Byla přijata opatření, která zajistila, že auto bylo levné na údržbu a závodění, jako jsou vyměnitelné akrylové panely místo sklolaminátu. Všechny tyto snahy v závodění se vyplatily v roce 2006, kdy Panoz získal zlato v závodě 24 hodin Le Mans ve třídě GT2 s Esperante GTLM.

Stručně řečeno, pokud hledáte americký sportovní vůz, který také závodí na okruhu, společnost Panoz je ta pravá.

Zobrazit celý text

Modelové řady aut Panoz

Panoz Avezzano

Panoz Avezzano

Kupé / Kupé
1 generace
Panoz Roadster

Panoz Roadster

Convertible / Roadster & Convertible
1 generace
Panoz Esperante Gtlm

Panoz Esperante Gtlm

Kupé / Roadster & Convertible
1 generace
Panoz Esperante Gt

Panoz Esperante Gt

Kupé / Exotic
1 generace
Panoz Esperante

Panoz Esperante

Kupé / Exotic
1 generace

Novinky a zajímavosti o autech Panoz

Tajemství úspěchu automobilky Panoz: Od závodních tratí až k elektromobilům

Tajemství úspěchu automobilky Panoz: Od závodních tratí až k elektromobilům

článek z 02. 05. 2023

Panoz je americká automobilka, která se specializuje na výrobu sportovních a závodních vozů. Založil ji v roce 1989 Don Panoz, podnikatel s vášní pro rychlost a inovace. Od s...