Perodua automobily


ZenvoCelé jméno společnosti zní Perusahaan Otomobil Kedua Sendirian Berhad – zkráceně Perodua. Automobilka byla založená v roce 1993 a jde vedle Protonu o největšího výrobce aut v Malajsii....

Perodua vyrábí hlavně malá kompaktní auta. A to ne proto, že by chtěla konkurovat Protonu, ale proto, že pro svá auta nepoužívá svoje vlastní vyrobené komponenty, jako jsou motory nebo převodovky. Už od začátků firmy Perodua používá díly Daihatsu, neboť ta měla při uvedení na malajský ve firmě 20procentní podíl.

V roce 1994 předseda vlády Malajsie celebroval slavnostní otevření výrobního závodu Perodua, zatímco první model, Kancil, sjel z montážní linky o pouhých 28 dní později. Do 22. prosince 1995 bylo vyrobeno 50 000 kusů Perodua Kancil, zatímco vývoz do Bruneje Darussalamu začal následující jaro.

O rok později, v roce 1997, opouštěl továrnu 100 000. městský vůz Kancil a ve stejném roce byl tento model uveden na britský trh. Tam se Kancil prodával jako Perodua Nippa a bylo to nejlevnější auto, jaké se tehdy dalo koupit. 1997, Perodua změnila své logo a nahradila čtvercový odznak tekutějším oválným, který si stále zachovává symboly „P“ a „2“ v zelené a červené barvě.

Perodua Kembara se objevila v roce 1998 a představuje první lokálně montované vozidlo s pohonem všech kol.

V roce 2004 oslavila Perodua své 10. výročí. Mezitím byly do sestavy přidány supermini Kenari a Kelisa. Do stejného roku bylo prodáno více než 500 000 Kancilů.

Následující rok znamenal další milník – vyrobila Perodua 1 000 000 kusů. Rok 2005 byl také datem uvedení nového městského vozu Myvi, modelu, který v roce 2006 obdržel cenu Autocar Asean's Car of the Year Award.

Nejúspěšnější model té doby, Kancil, se přestal vyrábět v roce 2007 a téhož roku byl nahrazen modelem ViVA, který později získal cenu Auto roku Autocar Asean ve třídě supermini.

V roce 2008 uvedla společnost Perodua na trh Nautica 4WD, verzi Daihatsu Terios s krátkým rozvorem. Malajsijská automobilka jej plně dovezla z Japonska, ale maska chladiče a nárazníky byly vyrobeny a namontovány v Malajsii. V prosinci téhož roku začala společnost vybavovat svá auta pásy na zadních sedadlech, což je funkce, kterou u jejích levných modelů dosud nikdo neviděl.

V následujících letech došlo k představení nového kompaktního MPV Alza a četným faceliftům a speciálním edicím stávajících modelů s cílem získat globální vliv. Byl to další úspěšný projekt odznakového inženýrství postavený společně s Daihatsu Boon. Tento model byl také posílen otevřením továrny Perodua Global Manufacturing Sdn Bhd (PGM) EEV v těsné blízkosti staršího. Nové zařízení se rozkládalo na ploše přes 64 000 metrů čtverečních a jeho odhadované náklady na výstavbu a vybavení činily 1,3 miliardy RM. Do roku 2020 byla Alza nejstarším vozem ve stáji Perodua, ale byla nejprodávanějším MPV v Malajsii. Byl aktualizován dvakrát, v roce 2014 a 2019.

PGM má kapacitu 100 000 jednotek za jednu směnu, kterou mohla automobilka zdvojnásobit, a vyznačoval se zvýšeným automatizovaným svařováním, automatickým měřením přesnosti karoserie, vylepšenou prachotěsností a jasnějším a tišším prostředím.

V souladu s trendem společnosti nabízet cenově dostupná a přitom spolehlivá vozidla, Perodua se od začátku spojila s Toyotou. Kancil byl znovu označený Daihatsu Mira. Později Perodua montovala vozy pro japonskou značku dodávanou na malajský trh.

Společnosti Perodua se také podařilo zlepšit bezpečnost svých vozů. Bezza 2019 byl prvním vozidlem ze své řady, které získalo v nárazových testech pětihvězdičkové hodnocení ASEAN (Asian NCAP).

Zobrazit celý text

Modelové řady aut Perodua

Perodua Aruz

Perodua Aruz

SUV / Velké SUV
1 generace
Perodua Axia

Perodua Axia

Hatchback / Mini
3 generace
Perodua Bezza

Perodua Bezza

Hatchback / Kompaktní
2 generace
Perodua Alza

Perodua Alza

Van / Malé MPV
3 generace
Perodua Myvi

Perodua Myvi

Hatchback / Kompaktní
1 generace

Novinky a zajímavosti o autech Perodua

Perodua: angažovaná společnost pomáhá chudým

Perodua: angažovaná společnost pomáhá chudým

článek z 21. 04. 2023

Perodua je malajsijská automobilka, která byla založena v roce 1992 a od té doby se stala jedním z největších výrobců automobilů v Malajsii.  Výroba malých automobilů Perodua...