Plymouth automobily


ZenvoVytvoření druhé značky automobilů k hlavní značce nebylo ve 20. letech vůbec běžné, šlo o odvážný krok. Walter Chrysler se však domníval, že jeho společnost bude lépe konkurovat větším společnostem jako Ford nebo Chevrolet. Vozy značky Chrysler byly navíc dosti drahé, a tak si je nekupovalo tolik zákazníků jako levnější modely konkurence....

Pro tento účel koupil Walter Chrysler automobilovou značku Maxwell-Calmers. Stalo se tak na počátku 20. let a už v roce 1925 byla na trh uvedena značka Chrysler, která pro výrobu svých modelů využívala montážní linku vozů Maxwell. Jenže brzy bylo Walterovi jasné, že v počtu vyrobených kusů nemůže soutěžit s většími a zavedenějšími značkami. Proto vytvořil značku Plymouth, která vyráběla auta na základě existujících produktů Chrysleru, ale s nižší cenou.

Plymouth byl uveden na trh 7. července 1928 v Maddison Square Garden. Byl to přeznačený Chrysler 25, ale vyznačoval se levnějšími materiály a nebyl tak sofistikovaný jako 25. Stále obsahoval bezpečnostní systémy, jako jsou hydraulické brzdy, což je funkce, která není přítomna ve vozidlech Ford nebo Chevrolet.

Nápad Waltera Chryslera se osvědčil během Velké hospodářské krize, když levnější Plymouth obsadil třetí místo v prodeji v roce 1931. Díky nízkorozpočtovému vozidlu přežil Chrysler ta špatná ekonomická léta. Podznačka začala vyvíjet své vlastní produkty, většinou se čtyřmi řadovými motory, které byly levnější než řadové šestky. Ale zákazníci požadovali více a v roce 1933 Plymouth představil šestipotenciálovou verzi Plymouth PC, nazvanou „DeLuxe“. Byl to okamžitý úspěch.

V polovině 30. let se tedy popularita značky Plymouth výrazně zvýšila a v roce 1939 se jí podařilo prodat více než 400 000 kusů. Jeho šestiválcový motor představený v roce 1933 poháněl mnoho z nich a zůstal ve výrobě až do modelů z roku 1959.

Po 2. světové válce byla image Plymouthu vylepšena designovým tématem Forward Look Virgila Exnera v roce 1957. Program snižování nákladů však přinesl několik velkých problémů: špatnou kvalitu materiálu, rez a kvalitu konstrukce. Takže i když byl rok 1957 nejlepším rokem pro produkty Plymouth s produkcí 726 009 kusů, tyto problémy těžce poškodily pověst značky a prodeje klesly.

V roce 1960 Plymouth představil koncept XNR s karoserií ze skelných vláken navrženou Ghiou v Turíně. Automobilka jej postavila na upravenou platformu Valiant a představila si myšlenku značky pro sportovní a cenově dostupná vozidla. Ale tento projekt zemřel a automobilka musela pokračovat ve výrobě pouze běžných vozů, navzdory jejich agresivním jmenovkám jako Fury nebo Sport Fury. Na konci 60. let značka postavila Road Runner na základě Belvederu. Bylo to obrovský úspěch, prodalo se více než dvojnásobek odhadované hodnoty. Dodge také získal práva na výrobu stejného vozu a přejmenoval jej na Super Bee. Road Runner byl v roce 1968 třetím nejprodávanějším muscle car, za Pontiac GTO a Chevrolet Chevelle SS-396.

Po éře svalových vozů, v polovině 70. let, se Plymouth musel zaměřit zpět na ekonomická vozidla a pracoval na řadovém čtyřkolce s pohonem předních kol. V roce 1978 představila Horizont založený na evropské platformě Simca. Plymouth jej stavěl až do roku 1987, kdy na trh přišly další automobilky s podobnými vozidly, ale s aktualizovaným, lepším designem. Dalším důležitým zdrojem peněz byl minivan Plymouth Voyager, který byl mezi zákazníky dobře přijat, ale nedokázal se prodávat ve velkých počtech.

Ale krabicovitá vozidla z 80. let pomohla Plymouthu přežít až do 90. let, kdy se vrátil s nízkorozpočtovými Neony, Breeze nebo minivany. S PT Cruiserem, modelem v retro stylu, se značka pokusila vrátit na trh s novou image. Tento model byl ale přeměněn na Chrysler a nemohl značce přinést peníze.

Během období DaimlerChrysler německý partner navrhl, aby se Plymouth držel retro-designových modelů a představil Prowler, který se také prodával pod znakem Chrysler. To ale značku zachránit nemohlo. 3. listopadu 1999 společnost oznámila, že Plymouth vypadne z trhu. Posledním vozem prodávaným pod značkou Plymouth byl Neon z roku 2001.

Zobrazit celý text

Modelové řady aut Plymouth

Plymouth Breeze

Plymouth Breeze

Kompaktní
1 generace
Plymouth Neon Coupe

Plymouth Neon Coupe

Kupé / Kupé
1 generace
Plymouth Neon Sedan

Plymouth Neon Sedan

Kupé / Kompaktní
1 generace
Plymouth Laser

Plymouth Laser

Kupé / Kupé
1 generace

Novinky a zajímavosti o autech Plymouth

Plymouth: dědictví automobilky žije dál

Plymouth: dědictví automobilky žije dál

článek z 21. 04. 2023

Plymouth byla americká automobilka, která byla založena v roce 1928 jako značka Chrysler Corporation. Během své existence, která trvala až do roku 2001, Plymouth přinesla na ...