Rivian automobily


ZenvoZa značkou Rivian stojí společnost Avera Automotive, později přejmenovaná na Rivian Automotive, kterou založil Robert „RJ“ Scaringe. Od svých začátků se soustředí na provozování autonomní elektromobility....

Během doby, kdy společnost sídlila na Floridě a nesla jméno Avera, nabízela na trh hybridní kupé 2+2 Avera Coupe. Vůz bohužel nezaujal dostatek investorů, a tak se Scaringe musel poohlédnout jinde. Došlo mu, že trh s malými nákladními auty – pickupy – je větší než ten se sportovními kupé. V roce 2011 zavelel ke změně. Rivian tak dostal nový impuls a propracoval se k prvnímu elektrickému pickupu.

V roce 2015 společnost získala velkou investici a přestěhovala se do Michiganu, aby byla blíže svým dodavatelům. S více společnostmi investujícími do Rivianu a významnými pobídkami od michiganských úřadů Scaringe zjistil, že nový směr je správný, a trh zapomněl na kupé, které se nepodařilo předvést.

V roce 2016 Rivian zahájil jednání s Mitsubishi o koupi jejich továrny od Normal – Illinois a v lednu 2017 Scaringe získal klíče od závodu za 16 milionů USD. Rivian Automotive již měla 100 zaměstnanců, kteří tvrdě pracovali na vytvoření nového vozu od nuly. Zatímco ostatní automobilky již měly předchozí zkušenosti, Rivian neměl žádné. Kromě kol a pneumatik museli všechno vyrobit. Do srpna 2017 společnost dosáhla počtu 160 zaměstnanců.

Peníze začaly přicházet od společnosti Sumitomo Company, která v prosinci 2017 investovala 200 milionů USD, a do Rivianu začalo investovat více společností. V květnu 2018 investovala Standard Chartered Bank 200 milionů dolarů do dluhového financování. Čekání bylo téměř u konce pro mladou americkou automobilku, která na autosalonu v Los Angeles v roce 2018 ukázala své první dva prototypy: pickup a elektrické SUV pro sedm cestujících.

Ve stejné době se Amazon snažil změnit svůj vozový park z vozidel založených na fosilních palivech na plně elektrická. Investovala 700 milionů dolarů do Rivian Automotive a objednala 100 000 elektrických dodávek od Rivian. Tato vozidla se ani zdaleka neblížila výrobním plánům, ale Amazon mu věřil, že dodá prvních 10 000 kusů do konce roku 2022. V listopadu 2020 měl Rivian již přes 3 000 zaměstnanců.

Na cestě došlo k určitým neúspěchům, když Ford oznámil, že v dubnu 2018 investuje 500 milionů dolarů, ale později smlouvu vypověděl v důsledku zdravotní krize Covid-19. Inženýři Rivianu pracovali z domova a tvrdě pracovali na dokončení posledních detailů svého prvního produktu, snímače R1T. Protože obě vozidla, R1T a R1S (SUV), byla založena na stejné skateboardové platformě, čas tikal a v roce 2021 svět přivítal nové produkty.

Zobrazit celý text

Modelové řady aut Rivian

Rivian R1s

Rivian R1s

SUV / Velké SUV
1 generace
Rivian R1t

Rivian R1t

Truck / Fullsize Pickup
1 generace

Novinky a zajímavosti o autech Rivian

Rivian navazuje spolupráci s dalšími úspěšnými firmami

Rivian navazuje spolupráci s dalšími úspěšnými firmami

článek z 26. 04. 2023

Rivian je automobilovou značkou zabývající se pouze výrobou elektrických vozidel. Protože je na motory řízené pouze elektrickou energií opravdovým profesionálem, nebojí se an...

Největší automobilky podle tržní kapitalizace

Největší automobilky podle tržní kapitalizace

článek z 06. 09. 2023

Pokud by vás zajímalo, jaké jsou nejhodnotnější automobilové značky podle tržní kapitalizace, máme pro vás jednoduchou tabulku. Ovšem s přihlédnutím k faktu, že Tesla není je...