Spyker automobily


ZenvoDva bratři, karosáři z Amsterodamu, založili Spyker už v roce 1898, a tak ušli dlouhou cestu až do dnešních dnů, nicméně nikdy se nevzdali základní myšlenky – vyrábět kvalitní vozy, které budou mít přidanou, inovativní hodnotu....

Ve své historii ale Spyker přece jenom jeden zlom zažil. Málokdo ví, že společnost založená Jacobusem a Hendrikem-Jan Spijker v roce 1922 zkrachovala, aby se posléze obrodila. Předtím však byla dobře známá výrobou spolehlivých vozů, které leckdo považoval za Rolls-Royce kontinentální Evropy.

1903 60/80 HP byl na svou dobu velmi inovativní vůz se 6válcovým motorem, pohonem všech čtyř kol a brzdami na všech 4 kolech. Dalším velmi zajímavým vynálezem byl patentovaný prachový štít, který se montoval pod vůz, aby mu pomohl rozvířit prach na polních cestách.

Vozy Spyker se zapsaly do historie, když dokončily vyčerpávající maraton z Pekin do Paříže a skončily na druhém místě. V této době si společnost již vytvořila jméno. Během první světové války začala společnost vyrábět letadla a letecké motory, aby zůstala v podnikání.

Po válce se výroba aut obnovila, ale Spyker v roce 1922 zkrachoval a koupil ho britský distributor. Nakonec, když došly všechny peníze, továrna v roce 1929 nadobro zavřela své brány. Ale značka a to, co znamenala, zůstaly hluboce zakořeněné v automobilovém průmyslu. Victor Muller a Maarten de Brujin proto na přelomu století, v roce 2000, založili novou společnost nesoucí jméno Spyker, odhodlanou pokračovat v odkazu nizozemské automobilky.

Nový Spyker staví honosné a exkluzivní sportovní vozy jako C8 Spyder a C8 Laviolette. Výroba pokračovala v roce 2005 s Spyker C12 LaTurbie a v roce 2007 s D12 a C12 Zagato. Jejich vozy se krátce objevily na okruhu F1 v sezóně 207, vybavené motory Ferrari.

Zobrazit celý text

Modelové řady aut Spyker

Spyker C8 Preliator

Spyker C8 Preliator

Kupé / Exotic
1 generace
Spyker C12 Laturbie

Spyker C12 Laturbie

Exotic
1 generace
Spyker C8 Double 12 S

Spyker C8 Double 12 S

Exotic
1 generace
Spyker C8 Laviolette

Spyker C8 Laviolette

Exotic
1 generace
Spyker C8 Spyder

Spyker C8 Spyder

Kupé / Exotic
1 generace

Novinky a zajímavosti o autech Spyker

Spyker je opravdu talentovaná automobilová značka

Spyker je opravdu talentovaná automobilová značka

článek z 19. 04. 2023

Spyker je významná automobilová značka, která má za sebou neuvěřitelně zajímavou historii. Založena byla v roce 1880 ve městě Hilversum v Nizozemsku, a to jako výrobce luxusn...