DeLorean automobily


ZenvoDeLorean Motor Company (DMC) je zářným příkladem toho, jak může jedno velké ego zapříčinit zánik snů mnoha lidí. Automobilku DMC založil v roce 1975 v Detroitu bývalý výkonný ředitel General Motors John DeLorean. Ten byl známou postavou auto-moto byznysu, protože dlouho a úspěšně působil v největší automobilce v Americe. Nabyl tak potřebné sebevědomí, aby šel za svým snem mít vlastní firmu vyrábějící auta....

Jako inženýr a všestranný obchodník získal John DeLorean značnou popularitu a byl známou postavou tehdejšího společenského života, což velmi přiživoval i jeho věčně mladý vzhled. Charismatický a extrémně sebevědomý DeLorean pokračoval ve shánění finančních prostředků, i když už tehdy začala mít řada jeho kolegů z byznysu mírné pochybnosti o jeho úspěchu.

Přestože byl za své činy respektován a uznáván, některé hlasy o jeho optimistických perspektivách pochybovaly. DeLorean, poháněný nadšením, brzy vybral částku potřebnou k zahájení prací na montážním závodě. Kapitál k tomu byl získán kombinací půjček od Bank of America, sponzorských a propagačních služeb mimo jiné od Johnnyho Carsona a atraktivních investičních programů dealerů, které získaly obchodní zastoupení zajímající se o akcie společnosti. Je zřejmé, že celý proces získávání finančních prostředků se změnil v uvolněný, vysoce interaktivní a zdánlivě bezchybný plán navržený k odměňování partnerů DeLorean.

Charisma plně zaplatila mladému podnikateli, který také hledal způsoby, jak snížit náklady na stavbu svého závodu. Důvody pro novou továrnu byly hledány mimo USA, především ve Velké Británii a Irsku. Obě země odmítly podpořit projekt DMC, čímž přinutily DeLoreana hledat jinde. Střední Amerika, hlavně Portoriko, odvážnému projektu projevila podporu. V náhlém obratu událostí to byl DeLorean, kdo odmítl Portoriko ve prospěch Severního Irska, jehož vláda celou záležitost přehodnotila.

Stavba začala v říjnu 1978. Zařízení o rozloze 660 000 čtverečních stop bylo postaveno za úžasných 16 měsíců. Závod se nachází v Dunmury, jednom z předměstí Belfastu, v zóně náboženského konfliktu, přímo na hranici mezi protestantskými a katolickými komunitami. DeLorean se však spokojil s okolím své továrny, které nejlépe popsala nezaměstnanost a občasné střety způsobené náboženskými rozdíly.

Společnost Dunmury skutečně poskytla očekávanou pracovní sílu a datum zahájení výroby bylo naplánováno na rok 1979. Na rozdíl od celkově příznivého vývoje projektu DMC problémy s rozpočtem na poslední chvíli a konstrukční zpoždění oddálily vozy sjet z montážních linek téměř o 2 roky.

Krátce poté, co byla vyrobena první vozidla, se objevily stížnosti na jejich kvalitu, což znamenalo první fázi poklesu DMC. Problémy s kvalitou a následné stížnosti zákazníků a prodejců byly výsledkem práce nezkušených zaměstnanců. Společnost DeLorean rychle reagovala na tyto problémy vytvořením několika středisek QAC nebo Quality Assurance Center v Kalifornii, Delaware a Michiganu. Tyto jednotky měly vyřešit případné problémy s kvalitou, které mohly nastat, a zajistit kupujícím bezuzdný stav a vynikající funkčnost poskytovaných vozidel.

Přestože se QAC ukázalo jako životaschopné řešení, raná vozidla DeLorean postrádala záruku tovární záruky. Naštěstí byla záležitost vyřešena v roce 1982, kdy byly všechny vozy značky DMC dodány se zárukou na pět let nebo 50 000 mil.

Model DMC 12, jediný, který byl kdy vyroben, vyvolal řadu reakcí od pochybností, nesouhlasu a naprosté kritiky až po sympatie. Vozy DeLorean vypadaly dobře, ale nabízely jen málo možností přizpůsobení a byly předražené za svůj výkon. Špatné zrychlení vozu (0-60 mil za 10,5 sekundy) neodpovídalo jeho statné cenovce 25 000 $.

Nedostatek objednávek a špatné směnné kurzy byly sekundárními důvody, které vedly ke kolapsu DMC. Společnosti se nepodařilo dosáhnout odhadovaného prahu 10 000–12 000 kusů a prodala sotva polovinu vozů. Finanční potíže otřásaly samotnými základy firmy, která se v pokusu o sebezáchranu rozdělila na tři vzájemně propojené subjekty: výrobní společnost, amerického distributora a výzkumnou a vývojovou společnost. Plán restrukturalizace by se ukázal jako zbytečný kvůli sporné životaschopnosti.

Poté, co DeLorean téměř vyčerpal možnosti, vyzval britskou vládu o pomoc, ale byl odmítnut, pokud neprokáže, že našel záložního investora, který by poskytl 27 milionů dolarů potřebných k udržení společnosti při životě. Zoufalý DeLorean byl obviněn z obchodování s drogami poté, co souhlasil s pašováním kokainu v hodnotě 24 milionů dolarů na území USA. Lidé, se kterými jednal, byli tajní agenti FBI, kteří se na něj zaměřili v rámci údajné operace proti drogovým dealerům. Podle některých hlasů se GM spikl proti DeLoreanovi s úřadem ve snaze ho zbavit podnikání. Výsledek? Urážený DeLorean nedokázal získat potřebné finanční prostředky pro přežití své společnosti a nakonec odešel do Anglie.

DMC 12 se nestal tím, čím by si DeLorean přál, ale proslavil se díky filmu „Back to the Future“ s Michaelem J Foxem z roku 1985, který vůz představil světu. Pokud jde o údaje o výrobě, odhadem bylo v letech 1981 až 1982 vyrobeno 9 200 kusů, z nichž část byla v době rozpuštění DMC stále na skladě.

Zobrazit celý text

Modelové řady aut DeLorean

Delorean Dmc-12

Delorean Dmc-12

Kupé / Premium Kupé
1 generace

Novinky a zajímavosti o autech DeLorean

DeLorean - auto slavné trilogie Návrat do budoucnosti

DeLorean - auto slavné trilogie Návrat do budoucnosti

článek z 02. 05. 2023

Kdo by neznal slavné auto DeLorean? Ano, je to auto budoucnosti, přítomnosti a samozřejmě i minulosti. Proslavilo se ve filmové trilogii Návrat do budoucnosti. O autu a autom...