Artega automobily


ZenvoPsal se rok 2006 a jistý strojní inženýr v Německu snil o tom, že by mohla jeho společnost konkurovat zavedeným velkým značkám sportovních vozů, jako je Porsche, Lotus nebo Ferrari. Tím inženýrem byl Klaus Dieter Frers a svoji vysněnou společnost pojmenoval Artega....

Postupem času se jeho sny stávaly skutečností, a tak v roce 2007 odhalila automobilka Artega svůj první model – Artega GT. Jednalo se o lehký, rychlý a aerodynamický sporťák, který mohl směle konkurovat vozům jako Lotus Evora nebo Porsche Cayman. Přišla však světová finanční krize, která Artegu silně zasáhla. Sen se změnil v noční můru ve chvíli, když řada zákazníků zrušila své objednávky na vypiplaný model Artega GT. Přes všechny překážky se auto dostalo na výrobní linky, jenže v tu dobu už byla automobilka velmi zadlužená. Firmu převzala mexická investiční skupina Tresalia Capital, která výrobu modelu Artega GT dokončila. Samotný Frers společnost opustil a vrátil se na dřívější pozici ve firmě zabývající se výrobou zobrazovacích systémů pro auto-moto průmysl.

Pro Artegu ale problémy neskončily. S novým generálním ředitelem začal Dr. Wolfgang Ziebart, bývalý šéf Continental AG (výrobce pneumatik) a Infineon AG (výrobce polovodičů), vyrábět elektrická vozidla. Nové vedení vidělo, kam se trh ubírá, a snažilo se být o krok napřed. Bohužel pro něj podnikatelský záměr nevyšel.

Artega již měla vynikající platformu, GT, a vše, co musela udělat, bylo vyměnit motor V-6 a převodovku od Volkswagenu za elektrické hnací ústrojí. Řešení fungovalo a v roce 2015 společnost odhalila Artega SE, bateriovou verzi pro svého sourozence GT. Prodeje přesto nebyly tak dobré, jak se očekávalo, navzdory výkonu SE a dojezdu až 300 km (186 mil). Z hlediska výkonu byl rychlejší než GT.

Prodeje sice nebyly příliš dobré, ale společnost už alespoň věděla, kam jít dál: v segmentu masového trhu. Artega představila Karo v roce 2015, které se podobalo BMW Isetta z roku 1955, ale s elektrickým pohonem místo benzinového motoru. Automobilka musela udělat cokoli, aby přežila, a nový elektrický trend jí mohl fungovat lépe. Pod karoserií ve tvaru bubliny se nacházel podvozek připomínající čtyřkolku se dvěma cestujícími ve stylu dvou. V roce 2020 Artega oznámila cenu Karo, která byla podobná jako u jiných levných elektrických čtyřmístných vozů.

Německá automobilka ve stejné době jako Karo odhalila Scalo, které mělo velmi blízko k sériovému modelu. Na rozdíl od mnoha jiných elektromobilů na trhu používal baterie a kondenzátory s vysokým výkonem. Poháněly ho dva motory, jeden pro každé zadní kolo, s kombinovaným výkonem 300 kW. Artega použila pro stavbu vozidla vesmírné inženýrství a letecké materiály. Jeho polyuretanovo-karbonová karoserie měla stejný tvar jako Artega GT, ale s menšími otvory pro sání vzduchu. Bylo dražší než Porsche Turbo ze stejného roku.

V roce 2017 společnost Artega oživila starší nápad používaný ve slavném superautu McLaren F1 z 90. let, když odhalila koncept Superelettra. Čtyři elektromotory poháněly elektrický supercar, jeden pro každé kolo, ale se třemi sedadly uvnitř, s řidičem sedícím uprostřed a vedle něj pasažéři. Byla to evoluce ze Scala, ale ukázala několik různých nápadů, jako jsou zpětné kamery místo zrcátek. V době publikace Artega neoznámila cenu.

Navzdory vzrušujícím produktům byl osud Artega pohnutý. Její vozidla byla na trh buď příliš drahá, nebo příliš odvážná a bez řádné dealerské sítě a poprodejní podpory nedokázala dodat více než 153 ze svého modelu GT. Její elektrická superauta byla dražší produkty Tesly, zatímco dodací lhůta byla nejistá.

Zobrazit celý text

Modelové řady aut Artega

Artega Scalo

Artega Scalo

Kupé / Kupé
1 generace
Artega Gt

Artega Gt

Kupé / Kupé
1 generace

Novinky a zajímavosti o autech Artega

Artega je dělník rychlosti z uhlíkových vláken

Artega je dělník rychlosti z uhlíkových vláken

článek z 19. 04. 2023

Artega je německá automobilová značka, která se specializuje na výrobu sportovních vozů. Značka vznikla v roce 2006 se sídlem v německém městě Delbrück a jejím prvním modelem...