Saturn automobily


ZenvoGeneral Motors mělo během ropné krize v průběhu 70. let problémy s odbytem svých aut, protože měly obrovské motory polykající obrovské množství benzinu. Tím dost zaostávaly za evropskou a asijskou konkurencí a ztrácely svou image. Vedení General Motors s tím chtělo pohnout, a tak 7. ledna 1985 představili novou značku automobilů Saturn Motors. Saturn proto, že stejné jméno nesla raketa, která dovezla v 60. letech na Měsíc astronauty....

Poměrně zajímavým faktem se jeví, že Saturn zakládalo 99 lidí z GM – od designu, přes výrobu až po marketing. Říkali si devadesát devítky. Původně jich však bylo 100, jeden z nich ale odpadl.

Výroba vozů Saturn začala na počátku 90. let a účelem od samého začátku bylo napodobit zahraniční marketingové strategie, jako jsou ty japonské, aby bylo možné bojovat na americkém trhu. Tyto strategie zahrnovaly lepší kontrolu kvality, která se promítla do lepší spolehlivosti hotového výrobku a větší kontroly pro pracovníky v závodě.

Brzy poté, co první auta vyjela do ulic Ameriky, se začnou hrnout příznivé recenze. Prodeje jdou dobře, protože vozy Saturn začínají získávat jedno ocenění za druhým. V roce 1993 Saturn oznámil svůj první ziskový rok a zdálo se, že pro malou značku vlastněnou GM jde všechno dobře. Do roku 1995 vyrobili svůj první milion vozů. Unikátním prvkem na vozech Saturn na začátku byly promáčknuté panely karoserie (Z-Body), ale po roce 2000 byly pomalu vyřazovány z výroby.

Také po roce 2000 se GM začal aktivněji zajímat o Saturn jako společnost a zasahoval do jeho sestavy a obecných zásad. Dnes je většina modelů v řadě Saturn zkopírována po vozech Opel, stejně jako Vauxhall ve Velké Británii.

Počínaje rokem 2003 se prodeje Saturnů začaly snižovat, což přinutilo GM vyřadit několik modelů, jako je řada L a Ion. Nejnovější zprávy říkají, že GM se nyní snaží prodat nebo dokonce vypnout Saturn, aby zmírnil finanční tlak, pod kterým se v tuto chvíli nachází.

Zobrazit celý text

Modelové řady aut Saturn

Saturn Astra

Saturn Astra

Kupé
2 generace
Saturn Vue

Saturn Vue

Crossover
3 generace
Saturn Aura

Saturn Aura

Střední
1 generace
Saturn Outlook

Saturn Outlook

Crossover
1 generace
Saturn Sky

Saturn Sky

Roadster & Convertible
1 generace
Saturn Relay

Saturn Relay

Střední MPV
1 generace
Saturn Ion Quad Coupe

Saturn Ion Quad Coupe

Kupé
1 generace
Saturn Ion Sedan

Saturn Ion Sedan

Kompaktní
1 generace

Novinky a zajímavosti o autech Saturn

Saturn, dceřiná společnost GM na malá a úsporná auta

Saturn, dceřiná společnost GM na malá a úsporná auta

článek z 05. 05. 2023

Saturn byla jedna z amerických automobilových značek, která vznikla v roce 1985. Společnost byla založena jako dceřiná společnost General Motors a byla zaměřena na výrobu kom...