Maserati automobily


ZenvoPodobně jako většina italských výrobců automobilů i legendární Maserati začínalo jako rodinný podnik, jehož hnacím motorem byla vášeň pro auta a techniku. Představte se, bratři Maseratiové - Alfieri, Bindo, Carlo, Eltore, Ernesto a Mario. Všichni byli posedlí nebo nějak zainteresovaní v závodění a autech....

Automobilka Maserati byla založena 1. prosince 1914 v městě Bologna a hned po založení začala s výrobou závodních automobilů. Tři z bratří se podíleli na stavbě závodních vozů pro Diatto, ale když tato firmy přestala vyrábět, rozhodli se Maseratiové vyrábět své vlastní sportovní vozy. A asi věděli jak na to, protože jeden z jejich prvních modelů vyhrál závod Targa Florio.

Vozy Maserati se rychle staly výkonnějšími a modernizovaly své motory ze 4 válců na 6, poté 8 a nakonec 16 (dva 8válcové motory namontované paralelně). Předpokládá se, že logo trojzubec vytvořil Mario, považovaný za umělce v rodině.

Když Alfieri Maserati v roce 1932 zemřel, ostatní bratři udrželi společnost v chodu a pokračovali ve výrobě aut a závodech s nimi. O pět let později, v roce 1937, prodali své akcie společnosti Adolfo Orsi rodině, ale svá místa ve společnosti si ponechali. Jednou z nejdůležitějších změn, ke kterým došlo pod vedením Orsi, bylo přestěhování společnosti do italské Modeny, kde ji lze nalézt dodnes.

Touto dobou už vozy Maserati prokazovaly své umění na závodních okruzích, držely se mercedesů, což vyvrcholilo vítězstvím v Indianapolis 500 v roce 1939 a znovu o rok později. Jejich úsilí přerušila válka, během které byl nejpozoruhodnějším počinem plán postavit městský vůz V16 pro Benita Mussoliniho rychleji, než by Porsche dokázal postavit pro Hitlera.

Po válce byla výroba obnovena s řadou A6, která byla opět určena pro závodní okruhy. Dalším krokem bylo sestavení týmu, který by na okruhu postavil vozy pro konkurenční Ferrari a Alfu Romeo. Aby toho bylo dosaženo, byly zapotřebí nové motory a podvozek. Byl by to právě tento tým, kdo nakonec přijde s jedním z nejúspěšnějších vozů: Maserati A6GCM.

S Juanem-Miguelem Fangiem a dalšími jezdci za volantem se Maserati podařilo vyhrát mistrovství světa v roce 1957 s Maserati 250F. Po tomto roce společnost po nehodě Guidizzola ze závodění odešla, ale stále pokračovala ve výrobě vozů pro závodní zákazníky. Místo toho obrátili svou pozornost na pouliční auta.

Prvním modelem z této nové řady bylo kupé Maserati 3500, které mělo hliníkovou karoserii a používalo stejný podvozek jako Maserati 5000. Během 60. let se objevilo několik nových modelů: Vignale v roce 1962, Mistral Coupe v roce 1963, Spider v roce 1964 a kupé Ghibli v roce 1967.

V roce 1968 se společnost chystala znovu změnit majitele, tentokrát to byli Francouzi v Citroenu, kdo zvýšil počet vozů, které vycházely z výroby. Celkově to byl dobrý obchod, protože Citroen převzal od Maserati jeho technologii motoru a Maserati od nich převzalo hydrauliku. Mezi modely ze 70. let patří Bora (1971), Merak a Khamsin.

Když v 70. letech udeřila palivová krize, Maserati a Citroen utrpěly pokles poptávky a Citroen zkrachoval. Maserati převzala nově vzniklá skupina PSA Peugeot Citroen, která prohlásila italskou společnost za likvidaci. Jen s pomocí vlády se společnosti podařilo přežít.

V roce 1975 společnost přivedl zpět k životu bývalý závodní jezdec Alessandro de Tomaso, který také ovládal motocyklovou skupinu Benelli. Během jeho působení v čele společnosti se modely staly objemnějšími a přešly od motorů umístěných uprostřed k motorům umístěným vpředu a pohonu vzadu.

Teprve v roce 1993 a převzetí Fiatem by Maserati skutečně získalo zpět svou slávu. Fiat koupil společnost v roce 1993 a provedl velké investice. V roce 1999 uvedli na trh 3200 GT, dvoudveřové kupé poháněné 3,2litrovým motorem s dvojitým přeplňováním. Převodovka byla navržena a vyrobena společností Ferrari, která od té doby koupila 50 % společnosti (navzdory skutečnosti, že samotné Ferrari bylo ovládáno Fiatem). Ferrari se rozhodlo proměnit Maserati v luxusní značku.

V roce 2005 Fiat koupil Maserati od Ferrari poté, co výrobce z Modeny investoval obrovské investice do zcela nového závodu, který je díky svým high-tech zařízením jedním z technologicky nejvyspělejších na světě. Pod Fiatem Maserati v roce 2007 vyhlásilo své první ziskové čtvrtletí po 17 letech.

Zobrazit celý text

Modelové řady aut Maserati

Maserati Ghibli

Maserati Ghibli

Kupé / Luxury
6 generací
Maserati Levante

Maserati Levante

SUV / Střední SUV
3 generace
Maserati Mc 20

Maserati Mc 20

Kupé / Exotic
1 generace
Maserati Quattroporte

Maserati Quattroporte

Kupé / Luxury
9 generací
Maserati Grancabrio

Maserati Grancabrio

Convertible / Roadster & Convertible
2 generace
Maserati Granturismo

Maserati Granturismo

Kupé / Premium Kupé
4 generace
Maserati Quattroporte Sport Gt S

Maserati Quattroporte Sport Gt S

Kupé / Vyšší prémiové
1 generace
Maserati Spyder

Maserati Spyder

Convertible / Roadster & Convertible
2 generace
Maserati Gransport

Maserati Gransport

Kupé / Premium Kupé
1 generace
Maserati Mc 12

Maserati Mc 12

Kupé / Exotic
1 generace
Maserati Coupe

Maserati Coupe

Kupé / Premium Kupé
2 generace
Maserati Merak

Maserati Merak

Kupé / Premium Kupé
1 generace
Maserati Bora

Maserati Bora

Kupé / Premium Kupé
1 generace
Maserati Indy

Maserati Indy

Kupé / Premium Kupé
1 generace

Novinky a zajímavosti o autech Maserati

Maserati je synonymem pro rychlost a luxus

Maserati je synonymem pro rychlost a luxus

článek z 21. 04. 2023

Počátky společnosti sahají do roku 1914, kdy Alfieri Maserati založil se svými bratry firmu, která měla přinést revoluci v automobilového průmyslu. Slavná italská automobilov...

By Pininfarina = záruka špičkového designu

By Pininfarina = záruka špičkového designu

článek z 20. 04. 2023

Málokterý milovník luxusních vozidlech o Pininfarině ještě neslyšel. Tato italská firma zabývající se designem si během své 93leté činnosti vybudovala celosvětové renomé. Od ...