Nový Ford Mustang sedmé generace ctí tradici a zároveň spěchá do budoucnosti


Publikované: 05.07.2023   Kategorie článku: Elektromobily, Novinky, Zajímavosti Nový Ford Mustang sedmé generace ctí tradici a zároveň spěchá do budoucnosti
Zdroj: Depositephotos, Instagram

Slavný sportovní model Mustang se dočkal už své sedmé generace. A ta se teď čerstvě představila i v Česku. Jaká vlastně je?

Sedmá generace Fordu Mustang přijíždí do Česka

Mustang platí za nejprodávanější sportovní automobil na světě. Celkem se prodalo už více než 10 milionů kusů. Není tak divu, že si sedmá verze opět vysloužila nemalou pozornost. Slavnostní představení si zástupce sedmé generace konkrétně odbyl na autosalonu v Detroitu v roce 2023. Představil se jakožto kupé (respektive fastback) a kabriolet.

Novinka zažila českou premiéru ještě v témže roce a to v květnu na motoristické slavnosti Legendy, což je vůbec největší tuzemská motoristická výstava. Prezentovaly se na ní stovky vozů, motocyklů a mnoho hvězd motorsportu. 

A v Česku také poprvé mohli na holešovickém Výstavišti zájemci vidět sedmou generaci Fordu Mustang. Čeští příznivci se tak dočkali s více než půlročním zpožděním v porovnání s okamžikem, kdy americká automobilka prezentovala tento model vůbec poprvé. Přesto ale Ford svůj vůz do Česka dostal dřív, než bylo v plánu původně.

Ford Mustang - Foto: Instagram
Ford Mustang - Foto: Instagram

Nový Mustang nabízí jedinečný design i technologie

Jaký je? Už na pohled je z vizuálního ztvárnění patrná snaha designérů uchovat původní koncept vozu, ale posunout ho do současnosti. Klasické tvary tak oživuje znatelná ostrost.

Přední část je evidentně inspirována původní verzí ze 60. let. Dominantní prvek utváří horizontální linka třídílné kapoty, která opticky navazuje na nové LED světlomety. Maska chladiče i tvary nárazníku naopak zůstaly zachovány.

Podobně agresivně vyznívá na pohled i zadní část auta. Ta nabízí kompaktnější zadní světlomety. V nárazníku se nachází přepracovaný difuzor určený hlavně pro vylepšení aerodynamiky vozu.

Ti, kteří se nechají zlákat, si stejně jako doposud mohou pořídit fastback a kabriolet s plátěnou skládací střechou. Jako standardně dodávaný paket připravil Ford verzi, která dostala název Performance. Ten mimo jiné nabízí i rozpěru mezi předními tlumiči a samosvorný diferenciál Torsen.

Patří do něj i elektronická driftovací brzda, která se ovládá pákou na středovém tunelu. Ta má fungovat jako klasická parkovací brzda. Pro začátečníky nabízí výhodu v tom, že je může naučit a vylepšit dovednosti jízdy řízeným smykem. Profesionálům umožní, jak se zmiňují doslova oficiální zdroje, získat systém připravený do soutěže.

Interiér prošel společně s motorem modernizací

Ford Mustang - Foto: Instagram
Ford Mustang - Foto: Instagram

Výraznější modernizací si rovněž prošel interiér vozidla. Charakteristické linie exteriéru ukrývají technologicky nejvyspělejší kokpit zaměřený na řidiče. Změnou, která pravděpodobně žádnému milovníkovi Mustangu nemohla zůstat uvnitř vozu skryta, je především odstranění tradiční „dvoukapličkové“ horní části palubní desky. Tu nahradil skleněný středový panel, který tvoří centrum použitých digitálních technologií.

Nový volantem charakterizuje silnější věnec a rovná spodní částí. Za něj tým značky Ford umístil 12,4palcový digitální sdružený přístroj s konfigurovatelným zobrazením včetně virtuálních přístrojů.

Pod kapotou zůstal ikonický vidlicový osmiválec, který se ale dočkal drobných úprav. Pětilitrový V8 je v současnosti už čtvrtou generací pohonné jednotky Coyote. Nabídne vysoký výkon až 507 koní. Motor disponuje novým sáním se dvěma sacími kanály a dvěma škrticími klapkami. Samotná automobilka v průvodním materiálům k novince hovoří doslova o „nejzábavnějším řidičském zážitku“.

Elektřina (zatím) nebude

Oproti některým očekáváním se tak zatím nekoná přechod k elektrické verzi. Tu už má automobilka za sebou s Fordem Mustang Mach-E, který vznikl v roce 2019.

Elektrický Ford Mustang - Foto: Instagram
Elektrický Ford Mustang - Foto: Instagram

Samotný Jim Farley, který je generálním ředitelem Ford Motor Company, na představení sedmé generace doslova uvedl, že automobilka považuje investici do nového Mustangu za důležitý signál v době, kdy se řada značek naopak od provedení se spalovacími motory odchyluje.

Ostatně recenze se právě Motor Coyote jednoznačně nebály označit za příliš hlučný, ne zcela efektivní, pramálo ekologický a také mající značnou spotřebu. Nicméně Ford Mustang je stále vozem majícím svůj nezaměnitelný charakter. A právě pověst legendy tak hravě vyváží veškeré pochybnosti.

Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku:  


Podobné články dle tagu: cena, elektrický, ford mustang, sedmá generace

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Nový Ford Mustang sedmé generace ctí tradici a zároveň spěchá do budoucnosti


Fólie na auto nejenže vylepší vzhled vašeho auta, ale i ho chrání

Fólie na auto nejenže vylepší vzhled vašeho auta, ale i ho chrání

článek z 22. 06. 2023

Fólie na auto jsou stále populárnější způsob, jak přizpůsobit a vylepšit vzhled vašeho vozidla. Existuje mnoho důvodů, proč byste mohli chtít na své auto přidat fólii, ať už ...

Rada EU přijala pravidla pro expanzi dobíjecích stanic pro elektroauta, Česko není připraveno

Rada EU přijala pravidla pro expanzi dobíjecích stanic pro elektroauta, Česko není připraveno

článek z 31. 07. 2023

Majitelé vozů na elektrický pohon by měli zbystřit. Větší počet dobíjecích a plnicích stanic pro auta na alternativní paliva v celé Evropě mají zajistit nová pravidla, na kte...

Už jste slyšeli o zeleném karbonu? Jde o horkou novinku na závodních speciálech

Už jste slyšeli o zeleném karbonu? Jde o horkou novinku na závodních speciálech

článek z 11. 12. 2023

Poslední roky automobilový sport čelí téměř nesplnitelným výzvám, zejména ohledně jeho dopadu na životní prostředí, což některé lidi vedlo k myšlence na jeho zákaz. Elitní ša...

By Pininfarina = záruka špičkového designu

By Pininfarina = záruka špičkového designu

článek z 20. 04. 2023

Málokterý milovník luxusních vozidlech o Pininfarině ještě neslyšel. Tato italská firma zabývající se designem si během své 93leté činnosti vybudovala celosvětové renomé. Od ...

Zender: výkonná a pohledná auta, která plní klukovská přání

Zender: výkonná a pohledná auta, která plní klukovská přání

článek z 24. 05. 2023

Zender je italská automobilová značka, která má své kořeny v městečku Cosenza v jižní Itálii. Zender se proslavil hlavně díky svým výkonným a stylizovaným automobilům, které ...

Co je to Subaru Symmetrical All-Wheel Drive a proč je to tak důležité?

Co je to Subaru Symmetrical All-Wheel Drive a proč je to tak důležité?

článek z 02. 05. 2023

Subaru Symmetrical All-Wheel Drive (Symmetrical AWD) je jedním z nejvýznamnějších technologických prvků, které automobilka Subaru nabízí svým zákazníkům. Jedná se o inovativn...

Škoda Kamiq a Škoda Scala se dočkají své nové, modernější verze s dokonalým designem

Škoda Kamiq a Škoda Scala se dočkají své nové, modernější verze s dokonalým designem

článek z 24. 07. 2023

Již více než čtyři roky se na trhu objevují dva vozy značky škoda. Konkrétně Kamiq a Scala. Právě tyto dva modely jsou natolik úspěšné, že se v letošním roce dočkaly předevší...

Škoda Enyaq – unikátní elektromobil české výroby

Škoda Enyaq – unikátní elektromobil české výroby

článek z 23. 01. 2023

Spojením české a čínské spolupráce došlo v roce 2020 ke vzniku elektromobilu vyráběného značkou Škoda Auto. Kompaktní crossover SUV Škoda Enyaq zabodoval nejenom svým vzhlede...

Model SUV s nejedním oceněním, to je Škoda Karoq

Model SUV s nejedním oceněním, to je Škoda Karoq

článek z 23. 01. 2023

Kompaktní SUV pohodlné a bezpečné nejenom během jízdy ve městě a po silnicích.  Díky své propracovanosti vozidlo Škoda Karoq právem získalo titul Auto roku 2018. Škoda Karoq ...