Autodoprava jako obor a různé zajímavosti o něm


Publikované: 01.11.2023   Kategorie článku: Zajímavosti Autodoprava jako obor a různé zajímavosti o něm
Zdroj: Depositephotos, Instagram

Autodoprava je klíčovým prvkem dopravy, který umožňuje přepravovat zboží a osoby mezi stanovištěmi. Existuje mnoho různých typů autodopravy, včetně nákladních vozidel, autobusů a osobních automobilů. V tomto se dozvíte o autodopravě jako důležitém oboru a několik zajímavostí ze světa autodopravy.

Jak se přepravuje zboží?

Zboží se v autodopravě nejčastěji přepravuje na EUR paletách a amerických paletách. Nákladní vozy, které jsou schopny přepravit až 30 tun, vozí zboží do velkoskladů, odkud je následně distribuováno k cílovým zákazníkům. V Austrálii se využívají tzv. silniční vlaky, které za sebou táhnou několik návěsů.

Autodoprava v ČR

V České republice je autodoprava zařazena mezi volné živnosti a pro založení této činnosti není potřeba žádných doložitelných dokladů. Pouze v případě založení autodopravy nad 3,5 tuny je třeba doložit finanční a odbornou způsobilost. V České republice existují dvě sdružení autodopravců - ČESMAD BOHEMIA a Karnet TIR. 

Výhody a nevýhody autodopravy

Mezi hlavní výhody autodopravy patří: rychlost, flexibilita, efektivita a pohodlí. Možnými nevýhodami jsou především: znečištění, nákladnost a nebezpečí.

Zajímavosti ze světa autodopravy

 • Největší kamion na světě se jmenuje BelAZ 75710 a může převážet až 450 tun nákladu. Jeho rozměry jsou 20,6 m na délku, 8,16 m na výšku a 9,87 m na šířku.
BelAZ 75710 - Foto: Depositphotos
BelAZ 75710 - Foto: Depositphotos
 • Největší automobilový trh na světě je v Číně, kde se každý rok prodá přes 20 milionů automobilů. Představuje téměř třetinu celosvětového trhu s automobily.
 • Nejstarší automobil, který je stále v provozu, je vozidlo Daimler Motor Carriage, které bylo vyrobeno v roce 1885. Tento historický automobil je vystaven v muzeu v Německu a stále jezdí na silnicích.
 • Nejdelší dálnice na světě se nachází v Austrálii a měří více než 14 000 km. Nazývá se Highway 1, obkružuje celý kontinent a prochází přes všechny australské státy.
 • Nejvyšší rychlost, která byla kdy zaznamenána na silnici, byla 431 km/h. Dosáhlo ji Bugatti Veyron Super Sport v roce 2010 na testovací dráze v Německu.
 • Největší dopravní zácpa v historii se odehrála v roce 2010 v Číně a trvala více než 10 dní. Zácpa se táhla na dálnici o délce 100 km a vytvořila se kvůli opravě mostu na dálnici.
 • Nejvíce ujetých kilometrů autem na světě dosáhl Američan Irv Gordon, který ujel více než 5,5 milionů km v jednom autě Volvo P1800. Rekord byl uznán Guinnessovou knihou rekordů.
Volvo P1800 - Foto: Depositphotos
Volvo P1800 - Foto: Depositphotos
 • Největší automobilový trh v Evropě je v Německu, kde se každý rok prodá přes 3 miliony automobilů. 
 • Největším výrobcem automobilů na světě je společnost Toyota, která každý rok vyrobí více než 10 milionů aut. Tato japonská automobilka je známá svými spolehlivými a kvalitními vozy.
 • Nejvíce aut na obyvatele na světě mají obyvatelé Monaka, kde připadá na každého obyvatele více než 2 auta.
 • Největší město na světě, kde jsou auta zakázána, je Velký ostrov v Austrálii. Toto město je oblíbeným turistickým cílem a návštěvníci se mohou pohybovat pouze pěšky, na kole nebo na kočáru taženém koněm.
 • Nejprodávanějším automobilem na světě je Toyota Corolla, která se prodala v počtu více než 44 milionů kusů od roku 1966. Tato automobilka je oblíbená pro svou spolehlivost a dostupnost.
 • Nejvíce aut na jednom místě bylo zaznamenáno v roce 2014 v Německu, kde se sešlo více než 1 400 Porsche 911. Toto setkání bylo organizováno k oslavě 50. výročí tohoto kultovního sportovního vozu.
Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku:  


Podobné články dle tagu: autodoprava, kamiony, legislativa, zajímavosti

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Autodoprava jako obor a různé zajímavosti o něm


Zítra bude odhalena nová Dacia Duster. Už teď máme její fotky!

Zítra bude odhalena nová Dacia Duster. Už teď máme její fotky!

článek z 28. 11. 2023

Bestseller rumunské automobilky Dacia Duster se zítra 29. listopadu představí v novém hávu v oficiální premiéře. Už teď ale unikly její fotky, které sice nejsou moc kvalitní,...

Moto veteráni: Příběh legendárních strojů

Moto veteráni: Příběh legendárních strojů

článek z 13. 08. 2023

Moto veteráni – jméno, které v sobě skrývá historii, vášeň a nekonečné příběhy o dobrodružství na dvou kolech. Tyto historické motocykly jsou více než jen dopravními prostřed...

Hummer: nekompromisní auto do složitých situací

Hummer: nekompromisní auto do složitých situací

článek z 19. 04. 2023

Hummer je americká automobilová značka, která se proslavila svými velkými, robustními a luxusními terénními vozy. Tento výrobce vozidel se stal synonymem pro nekompromisní vý...

Fólie na auto nejenže vylepší vzhled vašeho auta, ale i ho chrání

Fólie na auto nejenže vylepší vzhled vašeho auta, ale i ho chrání

článek z 22. 06. 2023

Fólie na auto jsou stále populárnější způsob, jak přizpůsobit a vylepšit vzhled vašeho vozidla. Existuje mnoho důvodů, proč byste mohli chtít na své auto přidat fólii, ať už ...

Čínská automobilka BYD překonala Teslu v prodeji elektromobilů. Je zahalena mnoha zajímavostmi

Čínská automobilka BYD překonala Teslu v prodeji elektromobilů. Je zahalena mnoha zajímavostmi

článek z 04. 09. 2023

Společnost byla založena již v únoru 1995, v této době ale vyráběla pouze dobíjecí baterie. Teprve až o několik let později se začala zaměřovat také na výrobu aut. Rychle se ...

Bristol: anglický luxus na čtyřech kolech

Bristol: anglický luxus na čtyřech kolech

článek z 18. 04. 2023

Bristol je britská automobilka, která vyrábí luxusní vozy již od roku 1945. Tato značka si získala mnoho fanoušků po celém světě díky svému jedinečnému designu a kvalitnímu z...

Motocompacto je skládacím skútrem, z kterého dýchá historie jeho předchůdce

Motocompacto je skládacím skútrem, z kterého dýchá historie jeho předchůdce

článek z 23. 09. 2023

Motocompo je skútrem s tradicí již od roku 1981. Skládací skútr se v letošním roce dočkal inovace.  A tak Honda představila jeho elektrickou verzi. Ta se skvěle hodí předevší...

Morgan: klasická britská značka sportovních vozů

Morgan: klasická britská značka sportovních vozů

článek z 21. 04. 2023

Morgan je britská automobilka s bohatou historií a tradicí výroby luxusních sportovních vozů. Firma byla založena v roce 1909 a dodnes se drží svého původního konceptu ručně ...

V Česku jsou v současnosti na dvě desítky sportovních motoklubů

V Česku jsou v současnosti na dvě desítky sportovních motoklubů

článek z 15. 04. 2023

Motocykly se v posledních letech těší velké oblibě, o tom hovoří i fakt, že jen v České republice je v současnosti přibližně dvacet motoklubů, které o nové členy nemají rozho...