Autodoprava jako obor a různé zajímavosti o něm


Publikované: 01.11.2023   Kategorie článku: Zajímavosti Autodoprava jako obor a různé zajímavosti o něm
Zdroj: Depositephotos, Instagram

Autodoprava je klíčovým prvkem dopravy, který umožňuje přepravovat zboží a osoby mezi stanovištěmi. Existuje mnoho různých typů autodopravy, včetně nákladních vozidel, autobusů a osobních automobilů. V tomto se dozvíte o autodopravě jako důležitém oboru a několik zajímavostí ze světa autodopravy.

Jak se přepravuje zboží?

Zboží se v autodopravě nejčastěji přepravuje na EUR paletách a amerických paletách. Nákladní vozy, které jsou schopny přepravit až 30 tun, vozí zboží do velkoskladů, odkud je následně distribuováno k cílovým zákazníkům. V Austrálii se využívají tzv. silniční vlaky, které za sebou táhnou několik návěsů.

Autodoprava v ČR

V České republice je autodoprava zařazena mezi volné živnosti a pro založení této činnosti není potřeba žádných doložitelných dokladů. Pouze v případě založení autodopravy nad 3,5 tuny je třeba doložit finanční a odbornou způsobilost. V České republice existují dvě sdružení autodopravců - ČESMAD BOHEMIA a Karnet TIR. 

Výhody a nevýhody autodopravy

Mezi hlavní výhody autodopravy patří: rychlost, flexibilita, efektivita a pohodlí. Možnými nevýhodami jsou především: znečištění, nákladnost a nebezpečí.

Zajímavosti ze světa autodopravy

 • Největší kamion na světě se jmenuje BelAZ 75710 a může převážet až 450 tun nákladu. Jeho rozměry jsou 20,6 m na délku, 8,16 m na výšku a 9,87 m na šířku.
BelAZ 75710 - Foto: Depositphotos
BelAZ 75710 - Foto: Depositphotos
 • Největší automobilový trh na světě je v Číně, kde se každý rok prodá přes 20 milionů automobilů. Představuje téměř třetinu celosvětového trhu s automobily.
 • Nejstarší automobil, který je stále v provozu, je vozidlo Daimler Motor Carriage, které bylo vyrobeno v roce 1885. Tento historický automobil je vystaven v muzeu v Německu a stále jezdí na silnicích.
 • Nejdelší dálnice na světě se nachází v Austrálii a měří více než 14 000 km. Nazývá se Highway 1, obkružuje celý kontinent a prochází přes všechny australské státy.
 • Nejvyšší rychlost, která byla kdy zaznamenána na silnici, byla 431 km/h. Dosáhlo ji Bugatti Veyron Super Sport v roce 2010 na testovací dráze v Německu.
 • Největší dopravní zácpa v historii se odehrála v roce 2010 v Číně a trvala více než 10 dní. Zácpa se táhla na dálnici o délce 100 km a vytvořila se kvůli opravě mostu na dálnici.
 • Nejvíce ujetých kilometrů autem na světě dosáhl Američan Irv Gordon, který ujel více než 5,5 milionů km v jednom autě Volvo P1800. Rekord byl uznán Guinnessovou knihou rekordů.
Volvo P1800 - Foto: Depositphotos
Volvo P1800 - Foto: Depositphotos
 • Největší automobilový trh v Evropě je v Německu, kde se každý rok prodá přes 3 miliony automobilů. 
 • Největším výrobcem automobilů na světě je společnost Toyota, která každý rok vyrobí více než 10 milionů aut. Tato japonská automobilka je známá svými spolehlivými a kvalitními vozy.
 • Nejvíce aut na obyvatele na světě mají obyvatelé Monaka, kde připadá na každého obyvatele více než 2 auta.
 • Největší město na světě, kde jsou auta zakázána, je Velký ostrov v Austrálii. Toto město je oblíbeným turistickým cílem a návštěvníci se mohou pohybovat pouze pěšky, na kole nebo na kočáru taženém koněm.
 • Nejprodávanějším automobilem na světě je Toyota Corolla, která se prodala v počtu více než 44 milionů kusů od roku 1966. Tato automobilka je oblíbená pro svou spolehlivost a dostupnost.
 • Nejvíce aut na jednom místě bylo zaznamenáno v roce 2014 v Německu, kde se sešlo více než 1 400 Porsche 911. Toto setkání bylo organizováno k oslavě 50. výročí tohoto kultovního sportovního vozu.
Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku:  


Podobné články dle tagu: autodoprava, kamiony, legislativa, zajímavosti

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Autodoprava jako obor a různé zajímavosti o něm


Maserati je synonymem pro rychlost a luxus

Maserati je synonymem pro rychlost a luxus

článek z 21. 04. 2023

Počátky společnosti sahají do roku 1914, kdy Alfieri Maserati založil se svými bratry firmu, která měla přinést revoluci v automobilového průmyslu. Slavná italská automobilov...

Audi A5 Sportback: Ztělesnění elegance a výkonu

Audi A5 Sportback: Ztělesnění elegance a výkonu

článek z 21. 02. 2023

Audi A5 Sportback se stal jedním z nejoblíbenějších modelů německé automobilky Audi. Tento luxusní čtyřkolý parťák je ideální pro ty, kteří hledají kombinaci výkonu a eleganc...

Nové Volvo EX30, drobné SUV s výborným zrychlením za solidní cenu

Nové Volvo EX30, drobné SUV s výborným zrychlením za solidní cenu

článek z 14. 06. 2023

Patříte mezi fanoušky švédských automobilů? Toužíte po menším elektrickém SUV za přijatelnou cenu? Pak by vás mohl zajímat model Volvo EX30, drobné SUV s výborným zrychlením,...

Volvo v historii překvapilo svou bezpečností i několika prvenstvími

Volvo v historii překvapilo svou bezpečností i několika prvenstvími

článek z 20. 04. 2023

Švédská automobilová značka Volvo je kromě běžných SUV či sedanů populární také díky výrobě nákladních vozidel. V minulosti byla vůbec nejbezpečnější automobilkou. A to v dob...

Co je to Subaru Symmetrical All-Wheel Drive a proč je to tak důležité?

Co je to Subaru Symmetrical All-Wheel Drive a proč je to tak důležité?

článek z 02. 05. 2023

Subaru Symmetrical All-Wheel Drive (Symmetrical AWD) je jedním z nejvýznamnějších technologických prvků, které automobilka Subaru nabízí svým zákazníkům. Jedná se o inovativn...

Mercedes-Benz zosobňuje komfortní a bezpečné vozy

Mercedes-Benz zosobňuje komfortní a bezpečné vozy

článek z 07. 06. 2023

Když se řekne luxusní a kvalitní automobil, spousta lidí má jasno: Mercedes-Benz. Jedná se o jednu z celosvětově nejproslulejších značek, která má pozoruhodnou minulost i sou...

Čínská automobilka BYD překonala Teslu v prodeji elektromobilů. Je zahalena mnoha zajímavostmi

Čínská automobilka BYD překonala Teslu v prodeji elektromobilů. Je zahalena mnoha zajímavostmi

článek z 04. 09. 2023

Společnost byla založena již v únoru 1995, v této době ale vyráběla pouze dobíjecí baterie. Teprve až o několik let později se začala zaměřovat také na výrobu aut. Rychle se ...

Citroën znamená skvělá technická řešení v novém designu

Citroën znamená skvělá technická řešení v novém designu

článek z 28. 04. 2023

Počátky firmy Citroën André Citroën zahájil svou průmyslovou kariéru výrobou ozubených kol a následně dělostřeleckých granátů v období první světové války. V roce 1919 pak s ...

Turbomotory ve Formuli 1 jsou bohužel minulostí. Který motor byl nejvýkonnější?

Turbomotory ve Formuli 1 jsou bohužel minulostí. Který motor byl nejvýkonnější?

článek z 14. 11. 2023

Turbomotory v F1 poprvé použil Renault, kterého okamžitě následovali další výrobci – Alfa Romeo, BMW, Ford-Cosworth, Ferrari, Honda a Porsche. No a v průběhu doby rostl výkon...