Nové Volvo EX30, drobné SUV s výborným zrychlením za solidní cenu


Publikované: 14.06.2023   Kategorie článku: Elektromobily, Novinky, Zajímavosti Nové Volvo EX30, drobné SUV s výborným zrychlením za solidní cenu
Zdroj: Depositephotos, Instagram

Patříte mezi fanoušky švédských automobilů? Toužíte po menším elektrickém SUV za přijatelnou cenu? Pak by vás mohl zajímat model Volvo EX30, drobné SUV s výborným zrychlením, které můžete pořídit pod milion Kč.

Švédská automobilka Volvo na své červnové prezentaci představila nové SUV EX30. Po modelech EX90, XC40 Recharge a C40 Recharge se jedná o čtvrtý elektromobil z dílny této automobilky. Model EX30 je skutečným protikladem obrovského modelu EX90. S délkou 4,2 je nejmenším SUV a zároveň nejmenším elektromobilem, který značka Volvo nabízí.

Mezi hlavní přednosti, jimiž se producent snaží potenciální zákazníky přesvědčit ke koupi, je kromě luxusní výbavy, minimalistického vzhledu a vysokého dojezdu také cena.

Volvo EX30 - Foto: Instagram
Volvo EX30 - Foto: Instagram

Minimalistický exteriér drobných rozměrů

Jedná se o skutečně drobné SUV o rozměrech 4 230 mm × 1 840 mm × 1 557 mm s rozvorem nápravy 2 650 mm. Přesto je překvapivě prostorné s úložným prostorem v kufru 318 litrů.

Volvo si u svých elektromobilů zakládá na uhlazeném minimalismu bez jediné ostré hrany. V nabídce je výběr z pěti možných barev karoserií. Nejvýraznější, sytě žlutá Moss Yellow, je pro odvážlivce, kteří chtějí vozidlo, za kterým se každý otočí. Ostatní odstíny jsou uměřenější – černá, perleťově bílá, šedá, stříbrná a světle modrá.

Světla vepředu i vzadu připomínají model EX90. Můžete si vybrat jednu ze šesti možností ambientního osvícení dle nálady.

Volvo EX30 - Foto: Instagram
Volvo EX30 - Foto: Instagram

Udržitelný interiér s moderními technologiemi

Také interiér se drží v normách jednoduchosti a je zde patrný důraz na udržitelnost. V kabině vozu je možné zvolit jednu ze čtyř variant přírodních materiálů vycházejících ze skandinávské přírody. Vše z obnovitelných a recyklovatelných zdrojů.

Unikátním prvkem palubní desky je soundbar – zvukový systém táhnoucí se pod čelním sklem po celé šířce palubní desky.

Jisté kontroverze budí středový dotykový displej, jenž plní funkci palubní desky, která obvykle bývá umístěna před řidičem. Aktuální rychlost a další důležité dopravní informace jsou v levém horním rohu. Panují obavy, že tyto zásadní údaje jsou mimo zorné pole řidiče.

12,3palcový displej využívá služby Google Assistant, navigace Google Maps a další aplikace z Google Play. Kromě spolupráce s Googlem Volvo uvádí také kooperaci s Apple, Qualcomm či švédskou firmou ECARX. Uživatel si může vybrat z celé řady aplikací a ne vždy je potřeba synchronizace se smartphonem.

Z dalších technologických vychytávek můžeme zmínit možnost využití smartphonu jako klíče k odemykání vozu či pokročilého parkovacího asistenta, který by měl být schopen parkovat nejen klasicky příčně a podélně, ale měl by být schopen poradit si i se složitějšími úkoly jako zaparkovat v zatáčce nebo našikmo.

Již ve standardní výbavě jsou obsaženy také další asistenční prvky zjednodušující jízdu, jako je hlídání mrtvých úhlů či ochrana chodců a cyklistů při otevírání dveří. K příjemnější jízdě může pomoci také asistent pro dálniční jízdu s automatickým přejížděním jízdních pruhů.

Volvo EX30 - Foto: Instagram
Volvo EX30 - Foto: Instagram

Dva typy baterií

Různé verze Volva EX30 používají dva typy akumulátorů. Základní specifikace má LFP baterii (lithium, železo, fosfát) s kapacitou 51 kWh. Plně nabitá slibuje dojezd až 344 km. Nabíjení je možné s výkonem max. 134 kW a na dosažení plné kapacity z 220V zásuvky bude uživatel potřebovat přibližně 21,3 hodiny.

Vyšší verze nabízí větší baterii s technologií NMC (lithium, nikl, mangan, kobalt) o kapacitě 69 kWh a schopností nabíjet s výkonem až 153 kW. Tato baterie by vás měla dovést na jedno nabití až 480 km.

Výkon - malé auto s velkým zrychlením

Základní jednomotorovou verzi s pohonem přední nápravy táhne 272 koní s točitým momentem 343 Nm.

Ve své nejsilnější dvoumotorové specifikaci Twin Motor Performance je EX30 modelem s vůbec nejlepším zrychlením, jaký kdy značka Volvo nabídla. Tato našlapaná verze s pohonem všech kol a výkonem 428 koňských sil a točivým momentem 543 Nm je schopná z nuly na sto zrychlit za neuvěřitelných 3,6 sekundy. Všechny verze uvádí maximální rychlost 180 km/h.

Volvo EX30 - Foto: Instagram
Volvo EX30 - Foto: Instagram

Za málo peněz hodně muziky

Model EX30 je na poměry elektrických SUV poměrně cenově dostupný. Základní jednomotorová verze ve výbavě Core vyjde na solidních 869 000 Kč, nejdražší model ve výbavě Ultra se dvěma elektromotory pořídíte za 1 219 000 Kč.

Závěr

Volvo EX30 je novým ambiciózním hráčem na poli městských a příměstských SUV. Značka si je dobře vědoma konkurence, která je v této oblasti skutečně našlapaná, a proto se bude snažit zabodovat nejen příjemnou cenou, vkusným designem, technickými vychytávkami a výbavou, ale také možností dlouhodobého servisu a kompletní péče.

Můžeme tedy očekávat, že toto kompaktní plně elektrické SUV své místo na trhu najde a stane se dalším výrazným a oblíbeným modelem od této švédské značky.

Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku:  


Podobné články dle tagu: cena, dojezd, elektroauto, nabíjení, prodej, rozměry, suv, velikost, volvo, volvo ex30, zrychlení

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Nové Volvo EX30, drobné SUV s výborným zrychlením za solidní cenu


Škoda Rapid – slavné jméno na novém autě

Škoda Rapid – slavné jméno na novém autě

článek z 25. 01. 2023

Škoda Rapid představuje model z produkce tuzemské automobilky Škoda. Které nejdůležitější parametry nabízí?  Výroba s myšlenkou jednoduchosti  Škoda Rapid je automobil zařaze...

Infiniti: luxusní divize japonského Nissanu

Infiniti: luxusní divize japonského Nissanu

článek z 21. 04. 2023

Infiniti je japonská automobilka, která byla založena v roce 1989 a je součástí koncernu Nissan. Infiniti se specializuje na výrobu luxusních automobilů, které se zaměřují na...

E-paliva: Spása spalovacích motorů?

E-paliva: Spása spalovacích motorů?

článek z 19. 06. 2023

Věřím tomu, že nejsem sám, kdo ještě do nedávna považoval rok 2023 za definitivní konec nových spalovacích motorů. Nástup elektromobilů se zdál nevyhnutelným. Možná o to přek...

Maruti Suzuki je indická franšíza japonského giganta

Maruti Suzuki je indická franšíza japonského giganta

článek z 19. 04. 2023

Maruti Suzuki je jedna z nejvýznamnějších a nejúspěšnějších automobilových značek v Indii a je považována za průkopníka v indickém automobilovém průmyslu. Maruti Suzuki byla ...

Spyker je opravdu talentovaná automobilová značka

Spyker je opravdu talentovaná automobilová značka

článek z 19. 04. 2023

Spyker je významná automobilová značka, která má za sebou neuvěřitelně zajímavou historii. Založena byla v roce 1880 ve městě Hilversum v Nizozemsku, a to jako výrobce luxusn...

Mini byl v historii složen ze tří tisíc součástek

Mini byl v historii složen ze tří tisíc součástek

článek z 21. 04. 2023

Ikonické auto, které lze rozeznat na první pohled, se na silnicích prohání již od roku 1959. Za tu dobu si jej stihli oblíbit nejenom Britové, ale i další národy po celém svě...

Bristol: anglický luxus na čtyřech kolech

Bristol: anglický luxus na čtyřech kolech

článek z 18. 04. 2023

Bristol je britská automobilka, která vyrábí luxusní vozy již od roku 1945. Tato značka si získala mnoho fanoušků po celém světě díky svému jedinečnému designu a kvalitnímu z...

Citroën znamená skvělá technická řešení v novém designu

Citroën znamená skvělá technická řešení v novém designu

článek z 28. 04. 2023

Počátky firmy Citroën André Citroën zahájil svou průmyslovou kariéru výrobou ozubených kol a následně dělostřeleckých granátů v období první světové války. V roce 1919 pak s ...

Alfa Romeo dál hrdě nosí elegantní italský design

Alfa Romeo dál hrdě nosí elegantní italský design

článek z 18. 04. 2023

Alfa Romeo patří k výrobcům automobilů se silnou tradicí. Které nejzajímavější momenty doprovázely vznik a postupný rozvoj celé značky? Alfa Romeo: Pohnutá historie Alfa Rome...