Terénní legenda Jeep přijíždí v páté generaci


Publikované: 01.06.2023   Kategorie článku: Novinky, Zajímavosti Terénní legenda Jeep přijíždí v páté generaci
Zdroj: Depositephotos, Instagram

Americký terénní vůz Jeep se stal symbolem se specifického automobilového segmentu. K těm největším legendám v portfoliu jednoznačně patří model Jeep Grand Cherokee.

Terénní legenda: Jeep Grand Cherokee

Jeep Grand Cherokee je automobil z kategorie SUV, který se pod hlavičkou americké značky vyrábí už od roku 1993. Ve své době šlo o první model, který z výrobní linky sjel po převzetí původní firmy koncernem Chrysler.

Specifickými rysy jsou hlavně motor vpředu a pohon všech kol. Původní koncepci tvoří samonosná karoserie s integrovaným rámem, obě pevné nápravy, velká průchodnost terénem, relativně velká světlá výška, přitom nízké těžiště a nízká celková výška vozidla. Tu převzal Grand Cherokee po svém předchůdci Jeep Cherokee XJ.

Pátá generace Jeep Grand Cherokee

V současné době se tento model prodává už v páté generaci, která se poprvé objevila už v roce 2021. Novinka se jako první představila ve variantě označené L. Ta disponuje třemi řadami sedadel, a jak bylo avizováno už v době jejího vydání, nějakou dobu by se měla prodávat paralelně vedle stávajícího pětimístného Grand Cherokee.

K dispozici má novinka Grand Cherokee hned tři různé systémy pohonu všech kol nazvané Quadra-Trac I, Quadra-Trac II s nízkým rozsahem a Quadra-Drive II opět s nízkým rozsahem a systémem vzduchového odpružení, který se označuje jako Quadra Lift.

Co se týče jízdních vlastností, jednoznačně se novinka z dílny Jeep nijak nevymyká z osvědčené cesty. Nabídne tak obdobné terénní schopnosti jako jeho předchůdci. Navíc přináší i vysoce pohodlnou jízdu. K tomu navíc nyní přidává v aktuálně nejnovějším provedení i vysoce autoritativní vzhled.

Parametry Jeep Grand Cherokee páté generace

Novinka má některá zajímavá specifika. Jedná se zejména o:

Exteriér vozu

Ten především charakterizují zvětšené rozměry. Především verze Grand Cherokee „vyrostla“ do délky o 380 mm na impozantních 5,2 metru. Došlo stejně tak k prodloužení rozvoru, a to o 175 mm (na celkových 3,1 metru).

Vzhled exteriéru se dočkal na první pohled „omlazení“. Typickými prvky se staly úzké LED světlomety a charakteristická maska chladiče, na kterou jsou světlomety napojeny spodní lištou. Vozidlo tak dostalo specifický drsný výraz a modernější tvary.

Dostupná motorizace

Co se týče dostupné motorizace, vypadá v páté generaci následovně:

benzín:

3,6L Pentastar V6

5,7L Hemi V8

2,0 L GME I4 - T (specifické pro Indii)

benzinový plug-in hybrid:

2,0 l GME I4 - T (4xe)

Všechny motory jsou spojeny s osmistupňovou automatickou převodovkou od společnosti ZF, která se bude ovládat otočným ovladačem.

Systém Selec Terrain, který byl poprvé představen v rámci modelu Jeep Grand Cherokee (WK2), bude k dispozici také v modelu Grand Cherokee WL a nyní se ovládá přepínačem na středové konzole. Systém vzduchového odpružení Quadra Lift je k dispozici pouze se systémem Quadra-Drive II.

Vzduchový podvozek Quadra-Lift pak v terénu dovolí dosáhnout světlé výšky až 278 mm. Pokud se bude vůz potřebovat přebrodit, bude to možné až do hloubky 610 mm.

Interiér

Interiér vsází na prémiové prvky i prvotřídní zpracování. Automobilka mezi nimi uvádí například obložení z pravého dřeva, osobité kovové detaily nebo obložení stropu ze speciálního materiálu připomínajícího semiš.

Výbava modelu

Grand Cherokee L je k dispozici v pěti úrovních výbavy: Laredo, Altitude, Limited, Overland a Summit.

Zážitek z jízdy na netušenou úroveň dokáže posunout infotelematický systém Uconnect™ s 8,4″ kapacitní dotykovou HD obrazovkou. Ten řidiči dovolí používat multimediální systém, navigaci a další možnosti na palubě vozu.

Co se týče dostupných funkcí, počítat mohou motoristé například s elektronickou uzávěrkou zadního diferenciálu, několika jízdními režimy do různých podmínek či několika asistenty pro sjíždění a vyjíždění kopce.

Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku:  


Podobné články dle tagu: bazar, cena, jeep, jeep grand cherokee, prodej, suv

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Terénní legenda Jeep přijíždí v páté generaci


DS Automobiles přináší inovativní technická řešení

DS Automobiles přináší inovativní technická řešení

článek z 20. 04. 2023

DS Automobiles je relativně mladým dravcem na trhu luxusních automobilů. Počátek značky můžeme hledat v roce 2009, kdy vznikla luxusní řada DS v rámci automobilky Citroën. V ...

Proč je Dacia Sandero miláčkem Jamese Maye a proč by mohla být i vaším ideálním autem?

Proč je Dacia Sandero miláčkem Jamese Maye a proč by mohla být i vaším ideálním autem?

článek z 20. 03. 2023

Dacia Sandero je automobil, který se vyznačuje svou cenovou dostupností, spolehlivostí a praktičností. To jsou vlastnosti, které ocenil i James May z Top Gearu, který se stal...

Škoda Favorit začala moderní éru osobních automobilů

Škoda Favorit začala moderní éru osobních automobilů

článek z 24. 01. 2023

Škoda Favorit má za sebou již několik desítek let dlouhou historii. Aby také ne, když se jedná o automobil, který v Česku započal moderní éru vozů na čtyřech kolech. Škoda Fa...

Pontiac - ikona amerického automobilového průmyslu

Pontiac - ikona amerického automobilového průmyslu

článek z 05. 05. 2023

Automobilka Pontiac byla založena roku 1926 v Michiganu v USA a byla pojmenována po indiánském kmeni Pontiaců. Společnost byla původně založena jako levnější alternativa ke z...

Konec jedné éry: ze silnic zmizí značka Benzina

Konec jedné éry: ze silnic zmizí značka Benzina

článek z 24. 08. 2023

Dobu, kdy nebylo možné v Česku natankovat u čerpací stanice Benzina, pamatují opravdu jen ti nejstarší motoristé. Letošní rok bude proto hodně speciální. Naprostá většina čer...

Škoda Kamiq a Škoda Scala se dočkají své nové, modernější verze s dokonalým designem

Škoda Kamiq a Škoda Scala se dočkají své nové, modernější verze s dokonalým designem

článek z 24. 07. 2023

Již více než čtyři roky se na trhu objevují dva vozy značky škoda. Konkrétně Kamiq a Scala. Právě tyto dva modely jsou natolik úspěšné, že se v letošním roce dočkaly předevší...

Hyundai patří mezi nejoblíbenější značky aut Čechů

Hyundai patří mezi nejoblíbenější značky aut Čechů

článek z 20. 04. 2023

Hyundai je jihokorejská automobilová značka, která byla založena v roce 1967. Značka se dnes řadí mezi největší výrobce automobilů na světě a její vozy jsou prodávány v mnoha...

Koenigsegg Gemera – představujeme vylepšený model supersporťáku ze švédské rodiny

Koenigsegg Gemera – představujeme vylepšený model supersporťáku ze švédské rodiny

článek z 29. 09. 2023

Švédská automobilka Koenigsegg je známá výrobou automobilů, které lámou rekordy. Vždy se vyrobí omezený počet kusů a téměř mrknutím oka se vyprodají. Jaké vlastnosti můžeme o...

Alfa Romeo Spider – ikona italského stylu a vášně

Alfa Romeo Spider – ikona italského stylu a vášně

článek z 22. 02. 2023

Alfa Romeo je synonymem italského stylu, vášně a výkonu. Mezi mnoha slavnými modely stojí určitě za zmínku Alfa Romeo Spider. Tento kultovní kabriolet zaujme svým designem i ...