Terénní legenda Jeep přijíždí v páté generaci


Publikované: 01.06.2023   Kategorie článku: Novinky, Zajímavosti Terénní legenda Jeep přijíždí v páté generaci
Zdroj: Depositephotos, Instagram

Americký terénní vůz Jeep se stal symbolem se specifického automobilového segmentu. K těm největším legendám v portfoliu jednoznačně patří model Jeep Grand Cherokee.

Terénní legenda: Jeep Grand Cherokee

Jeep Grand Cherokee je automobil z kategorie SUV, který se pod hlavičkou americké značky vyrábí už od roku 1993. Ve své době šlo o první model, který z výrobní linky sjel po převzetí původní firmy koncernem Chrysler.

Specifickými rysy jsou hlavně motor vpředu a pohon všech kol. Původní koncepci tvoří samonosná karoserie s integrovaným rámem, obě pevné nápravy, velká průchodnost terénem, relativně velká světlá výška, přitom nízké těžiště a nízká celková výška vozidla. Tu převzal Grand Cherokee po svém předchůdci Jeep Cherokee XJ.

Pátá generace Jeep Grand Cherokee

V současné době se tento model prodává už v páté generaci, která se poprvé objevila už v roce 2021. Novinka se jako první představila ve variantě označené L. Ta disponuje třemi řadami sedadel, a jak bylo avizováno už v době jejího vydání, nějakou dobu by se měla prodávat paralelně vedle stávajícího pětimístného Grand Cherokee.

K dispozici má novinka Grand Cherokee hned tři různé systémy pohonu všech kol nazvané Quadra-Trac I, Quadra-Trac II s nízkým rozsahem a Quadra-Drive II opět s nízkým rozsahem a systémem vzduchového odpružení, který se označuje jako Quadra Lift.

Co se týče jízdních vlastností, jednoznačně se novinka z dílny Jeep nijak nevymyká z osvědčené cesty. Nabídne tak obdobné terénní schopnosti jako jeho předchůdci. Navíc přináší i vysoce pohodlnou jízdu. K tomu navíc nyní přidává v aktuálně nejnovějším provedení i vysoce autoritativní vzhled.

Parametry Jeep Grand Cherokee páté generace

Novinka má některá zajímavá specifika. Jedná se zejména o:

Exteriér vozu

Ten především charakterizují zvětšené rozměry. Především verze Grand Cherokee „vyrostla“ do délky o 380 mm na impozantních 5,2 metru. Došlo stejně tak k prodloužení rozvoru, a to o 175 mm (na celkových 3,1 metru).

Vzhled exteriéru se dočkal na první pohled „omlazení“. Typickými prvky se staly úzké LED světlomety a charakteristická maska chladiče, na kterou jsou světlomety napojeny spodní lištou. Vozidlo tak dostalo specifický drsný výraz a modernější tvary.

Dostupná motorizace

Co se týče dostupné motorizace, vypadá v páté generaci následovně:

benzín:

3,6L Pentastar V6

5,7L Hemi V8

2,0 L GME I4 - T (specifické pro Indii)

benzinový plug-in hybrid:

2,0 l GME I4 - T (4xe)

Všechny motory jsou spojeny s osmistupňovou automatickou převodovkou od společnosti ZF, která se bude ovládat otočným ovladačem.

Systém Selec Terrain, který byl poprvé představen v rámci modelu Jeep Grand Cherokee (WK2), bude k dispozici také v modelu Grand Cherokee WL a nyní se ovládá přepínačem na středové konzole. Systém vzduchového odpružení Quadra Lift je k dispozici pouze se systémem Quadra-Drive II.

Vzduchový podvozek Quadra-Lift pak v terénu dovolí dosáhnout světlé výšky až 278 mm. Pokud se bude vůz potřebovat přebrodit, bude to možné až do hloubky 610 mm.

Interiér

Interiér vsází na prémiové prvky i prvotřídní zpracování. Automobilka mezi nimi uvádí například obložení z pravého dřeva, osobité kovové detaily nebo obložení stropu ze speciálního materiálu připomínajícího semiš.

Výbava modelu

Grand Cherokee L je k dispozici v pěti úrovních výbavy: Laredo, Altitude, Limited, Overland a Summit.

Zážitek z jízdy na netušenou úroveň dokáže posunout infotelematický systém Uconnect™ s 8,4″ kapacitní dotykovou HD obrazovkou. Ten řidiči dovolí používat multimediální systém, navigaci a další možnosti na palubě vozu.

Co se týče dostupných funkcí, počítat mohou motoristé například s elektronickou uzávěrkou zadního diferenciálu, několika jízdními režimy do různých podmínek či několika asistenty pro sjíždění a vyjíždění kopce.

Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku:  


Podobné články dle tagu: bazar, cena, jeep, jeep grand cherokee, prodej, suv

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Terénní legenda Jeep přijíždí v páté generaci


Buick: Historie americké automobilové ikony

Buick: Historie americké automobilové ikony

článek z 28. 04. 2023

Buick je americká automobilová značka, která obstála ve zkoušce času. Již více než století je Buick symbolem luxusu, kvality a výkonu. Značka se v průběhu let vyvíjela, od sv...

V Polsku instalují rychlostní radary nové generace. Odhalí až 11 přestupků

V Polsku instalují rychlostní radary nové generace. Odhalí až 11 přestupků

článek z 13. 10. 2023

Polsko chce ještě více vydělat na neukázněných řidičích nedodržujících povolenou rychlost. A tak v posledních týdnech instaluje radary, které auto dokážou změřit až na 200 me...

Auto roku 2024. Jaké vozy jsou nominované a kdy se dozvíme vítěze?

Auto roku 2024. Jaké vozy jsou nominované a kdy se dozvíme vítěze?

článek z 23. 11. 2023

Letošní seznam nominovaných automobilů zarazí dvěma skutečnostmi. Výrazně ubylo aut se spalovacím motorem a chybět zase bude Škodovka. Prestižní tuzemská anketa Auto roku, kt...

Cupra je vlastně sportovně vyladěný Seat

Cupra je vlastně sportovně vyladěný Seat

článek z 20. 04. 2023

Cupra je španělská automobilová značka, která vznikla v roce 2018 oddělením od společnosti Seat. Zatímco Seat se zaměřuje na výrobu cenově dostupných vozů pro běžné zákazníky...

Ve Francii byla odhalena čtvrtá generace Citroënu C-3. Tentokrát přijíždí jako elektromobil ë-C3

Ve Francii byla odhalena čtvrtá generace Citroënu C-3. Tentokrát přijíždí jako elektromobil ë-C3

článek z 18. 10. 2023

Na první pohled zaujme rozpor mezi zdánlivou a reálnou velikostí auta. Citroën ë-C3 dostal robustní vzhled, který evokuje leckterá SUV, ale přitom jde o velmi malé auto. Přes...

Nový Hyundai Santa Fe: Hybrid s krásným zevnějškem a úchvatnými schopnostmi

Nový Hyundai Santa Fe: Hybrid s krásným zevnějškem a úchvatnými schopnostmi

článek z 20. 07. 2023

Nové SUV od společnosti Hyundai nás dokáže oslnit svou velikostí i kvalitou. Pohled na něj v nás vyvolává pocit nadšení a nejmodernější technologie nás nutí chtít toto auto z...

Jak si letos vedou automobilky v řeči čísel

Jak si letos vedou automobilky v řeči čísel

článek z 03. 11. 2023

Hodnota akcií od odchodu Ferrari z koncernu Stellantis v roce 2015 vrostla o 34 %. Hodnota Ferrari nyní činí 54 miliard dolarů (1,2 bilionu korun), což je paradoxně víc než u...

Jak vylepšit audiosystém v autě s omezeným rozpočtem

Jak vylepšit audiosystém v autě s omezeným rozpočtem

článek z 14. 08. 2023

S dobrou hudbou může být řízení mnohem příjemnější. Bohužel ne každý si může dovolit špičkový audiosystém do svého vozu. Modernizace audiosystému vašeho vozu však nemusí přij...

Budoucnost značky Datsun je značně nejistá

Budoucnost značky Datsun je značně nejistá

článek z 26. 04. 2023

Datsun je legendární značka automobilů pod hlavičku společnosti Nissan s bohatou minulostí a nejistou současností a budoucností. Datsun: Historie Historie značky se začala ps...